Kotúče na činky
Patríte vo svete fitness medzi pokročilých a profesionálov. Dokázali ste sa vďaka intenzívnemu, pravidelnému a poctivému tréningu vypracovať tak ďaleko, že vám váš osobný tréner odporučil v rámci svojho pravidelného tréningu vykonávať cvičenie pomocou činky? Dostali ste sa už tak ďaleko, že máte v horných partiách svojho tela, teda na rukách dostatok svalovej hmoty a sily potrebnej na zvládnutie cvikov pomocou činky? Cvičenie pomocou činky sa môže na prvý pohľad zdať veľmi jednoduché. Opak je však pravdou, toto cvičenie je fyzicky veľmi náročné. Ak ste sa rozhodli cvičiť pomocou činky, tak potom zbystrite pozornosť! V nasledujúcich riadkoch sa dozviete dôležité informácie o tom, aké by mali byť správne kotúče na činky.
Kotúče na činky za najlepšie ceny nájdete TU: http://fitness-sport.sk/40-zavazie
Činka predstavuje v konečnom dôsledku typický fitness nástroj, ktorý je v skutočnosti zložený z dvoch neoddeliteľných súčastí. Neoddeliteľných v tom zmysle, že jeden bez druhého by vôbec netvorili činku. Činka sa skladá z posilňovacej tyče rôzneho druhu. Môže ísť o posilňovaciu tyč rovnú, slabo lomenú, mierne lomenú alebo silne lomenú. Na všetky tieto posilňovacie tyče je totiž následne možné naložiť kotúče na činky. Po tom, ako na posilňovaciu tyč naložíte závažie vami vybraných rozmerov, musíte ich spravidla ešte upevniť bezpečnostným hriadeľom. Je to z toho dôvodu, aby vám kotúče počas cvičenia nespadli na podlahu. Môže to znamenať aj vážne zdravotné problémy či neželané škody na vašom majetku. Závažie na činky musí byť počas celej doby cvičenia na posilňovacej tyče pevne a stabilne umiestnené.
Vo svete fitness sa pri každom cvičení kladie veľký dôraz na úroveň fyzickej kondície cvičiaceho. Na toto, pochopiteľne, myslia aj výrobcovia kotúčov na činky. Vyrábajú tak kotúče na činky rôznej hmotnosti. Najčastejšie sa môžete stretnúť s kotúčmi na činky s hmotnosťou 1,25 kg, 2,5 kg, 5 kg, 10 kg, 15 kg a 20 kg. Niekedy tiež bývajú súčasťou ponuky aj kotúče na činky s hmotnosťou 25 kg. Cvičenie pomocou činiek sa odporúča ľuďom, ktorí sa posilňovaniu venujú dlhšiu dobu. Z tohto dôvodu nie sú činky určené pre začiatočníkov. Mierne pokročilí si pri cvičení môžu zvoliť kotúče na činky s hmotnosťou 1,25 kg, 2,5 kg a 5 kg. Pokročilí pri cvičení pomocou činky môžu pracovať s kotúčmi na činky s hmotnosťou 5 kg, 10 kg a neskôr aj s hmotnosťou 15 kg. Kotúče na činky s hmotnosťou 20 kg, prípadne s hmotnosťou 25 kg sú určené na cvičenie pre profesionálov.
Ak si chcete vybrať pre seba najlepšie kotúče na činky, mali by ste si uvedomiť, že rozdiel medzi nimi spočíva aj v materiály, z ktorého sú vyrobené. Najčastejšie sa môžete stretnúť s kotúčmi na činky z betónového, liatinového alebo železného závažia. Samozrejme, jednotlivé závažia sa od seba neodlišujú hmotnosťou, ale skôr kvalitou a úrovňou spracovania. Betónové kotúče na činky sú veľmi obľúbené z toho dôvodu, že bývajú potiahnuté plastovým materiálom. Každý z nás určite veľmi dobre pozná vlastnosti plastu. Má veľmi dobré vlastnosti, čo sa týka udržiavania. Postačí, ak ho približne raz za dva týždne umyjete pomocou handry a teplej mydlovej vody. Liatinové závažie býva väčšinou vyrobené v čiernej alebo striebornej farbe. Obsahuje železo a uhlík. Spomedzi všetkých závaží má preto najvyššiu životnosť. Železné závažie má spomedzi všetkých vyššie spomínaných druhov závaží najdrsnejší povrch, no aj napriek tomu má množstvo prívržencov.