Kategórie

 Olympijska tyč


Venujete sa posilňovaniu už dlhšiu dobu? Chcete aj naďalej efektívne naberať svalovú hmotu v oblasti horných partií, teda rúk? Chcete, aby si aj ľudia z váš okolia všimli, že sa pravidelne a intenzívne venujete posilňovaniu? Patríte v oblasti fitness medzi pokročilých a profesionálov? Máte pocit, že potrebujete pri posilňovaní už zmenu? Máte už dosť posilňovania pomocou rozličných fitness zariadení, fitness pomôcok a klasických jednoručiek?  Ak áno, tak potom je presne pre vás určená olympijská tyč.

olympijska tyč

V našej ponuke nájdete množstvo olympijske tyče TU: http://fitness-sport.sk/39-cinkove-tyce


Olympijská tyč predstavuje v konečnom dôsledku na prvý pohľad rovnú posilňovaciu tyč, na ktorú je možné naložiť závažie s ohľadom na aktuálnu fyzickú kondíciu cvičiaceho. Na oboch svojich koncoch obsahuje olympijská tyč časť určenú na uchopenie, aby bola dosiahnuté pohodlie a bezpečie počas cvičenia. Nemôže sa vám totiž stať, že počas cvičenia vám závažie padne na podlahu. Môžete si tak závažne ublížiť. Olympijská tyč sa predávať buď samostatne alebo spolu s kotúčmi na činky.

Olympijskú tyč sa väčšinou používa spolu s rovnou posilňovacou lavicou. Spojenie rovnej posilňovacej lavice a olympijskej tyče vyzerá tak, že pri hornom konci rovnej posilňovacej lavice sa nachádza stojan s olympijskom činkou. Pri jednotlivých cvikoch vykonávaných pomocou olympijskej tyče je potrebné, aby ste boli v ľahu. Veľmi dôležité je pri týchto cvikoch dbať na pravidelného hlboké dýchanie. Je to základ každého efektívne cvičenia. Dosiahnete tak optimálnu aktiváciu brušného svalstva a zlepšenie koncentrácie, ktorá je tiež veľmi dôležitá pri vykonávaní ďalších cvičení. Pred tým ako začnete cvičiť s olympijskou tyčou je potrebné, aby ste svoj organizmus pripravili na túto náročnejšiu aktivitu pomocou cvičenia na bežeckom páse, rotopede alebo eliptickom trenažéry.

Ľahnite si na rovnú posilňovaciu tyč. Na olympijskú tyč naložte závažie podľa úrovne vašej aktuálnej fyzickej kondície. Ak patríte medzi pokročilých, ktorí práve začínajú cvičiť pomocou olympijskej tyče, môžete začať posilňovať aj s prázdnou olympijskou tyčou bez naloženého závažia. Olympijskú tyč uchopte nadhmatom na šírku svojich ramien. Pomalým pohybom spustite činku smerom k svojmu hrudníku. Z tejto pozície sa snažte tlačiť olympijskú tyč smerom hore až do napnutia lakťov. V pozícií zotrvajte približne 5 sekúnd a následne sa vráťte do východiskovej polohy. Cvik odporúčame pokročilým vykonávať približne 5krát počas tréningu a profesionálom 10krát počas tréningu. Pochopiteľne, počet opakovaní pri tomto cviku je veľmi individuálny.

Ďalší cvik, pri ktorom hrá dôležitú úlohu olympijská tyč je cvik vykonávaný pomocou šikmej posilňovacej lavice. Sadnite si na šikmú posilňovaciu lavicu. Ak šikmá posilňovacia lavica obsahuje aj valčeky, umiestnite za ne svoje chodidlá. Počas cvičenia je potrebné, aby ste ich mali pevne na podlaha, nakoľko s nohami pri tomto cviku nepracujete. Olympijskú tyč, či už so závažím alebo bez neho uchopte nadhmatom približne na šírku svojich ramien. Uchopenú olympijskú tyč spustite smerom dole až na úroveň svojho hrudníka. Z tejto pozície sa snažte olympijskú tyč vytlačiť smerom hore až do takej miery, že budete v lakťoch cítiť mierne napnutie. Podobne ako pri predchádzajúcom cviku, tak aj pri tomto počet opakovaní závisí od toho, akú máte úroveň fyzickej kondície. Pokročilým sa odporúča tento cvik vykonávať približne 5krát počas tréningu a profesionálom približne 10 krát.