Kategórie

EZ činky

 

Patríte v oblasti posilňovania medzi mierne pokročilých, pokročilých alebo profesionálov? Chcete neustále pracovať na naberaní svojej svalovej hmoty? Chcete, aby si aj vaše okolie všimlo, že sa poctivo venujete posilňovaniu? Chceli by ste v oblasti posilňovania neustále dosahovať čoraz lepšie výsledky? Efektívne a cieľavedomé posilňovanie sa nezaobíde bez kvalitných fitness pomôcok, ktoré sú zárukou dosahovania veľmi dobrých výsledkov. Presne na tento účel sú EZ činky. Dovoľte, aby sme vám v nasledujúcich riadkov v stručnosti popísali, na čo sú vlastne EZ činky. Nájdete ich dnes už v každom správnom fitness centre.  

 

ez činkyez činky

Ez činky za najlepšie ceny nájdete v našej ponuke TU: http://fitness-sport.sk/37-cinky

 

EZ činky sú v konečnom dôsledku zložené z dvoch fitness pomôcok. Na rovnakom princípe sú postavené aj činky alebo klasické jednoručky. EZ činky tvoria EZ tyč, alebo sa v niektorých prípadoch môžete stretnúť aj s pojmom posilňovacia tyč silno lomená. Ide vlastne o vzpieračskú tyč, ktorá vo svojej strednej časti obsahuje silné prelomenie.  Dôležitou súčasťou každej EZ činky je aj kotúčové závažia. Môžete si ho na EZ činky naložiť ľubovoľné množstvo, ale závisí to od aktuálnej úrovne vašej fyzickej kondície. Rovnako ako klasická alebo rovná vzpieračská tyč, obsahuje na oboch koncoch bezpečnostný hriadeľ. Vďaka nemu sa nemusíte obávať, že vám počas cvičenia vykĺzne naložené závažie smerom na podlahu. Rovnako ako pri iných cvičeniach, tak aj pri EZ činkách platí, že pohodlie, ale najmä bezpečnosť počas cvičenia sú prioritou číslo jedna.

Poznáme niekoľko cvikov, ktoré sa dajú vykonávať pomocou EZ činiek. Azda najjednoduchší cvik spočíva v tom, že uchopíte nadhmatom do oboch svojich rúk EZ činku. Uchopte ju približne na šírku svojich ramien. Držte ju približne na úrovni svojich bokov tak, aby vaše predlaktie bolo v rovnomernej polohe s podlahou. Zhlboka sa nadýchnite a vytlačte oblúkom EZ činku smerom hore, na úroveň vašich ramien. V pozícií zotrvajte približne 5 sekúnd a následne sa vráťte do východiskovej polohy pričom musíte zhlboka vydýchnuť. V závislosti od úrovne vašej aktuálnej fyzickej kondície môžete tento cvik opakovať 5 krát alebo 12krát v 2-3 sériách. Opakovanie 5krát je vhodné pre mierne pokročilých. Nemajú vo svojich rukách toľko fyzickej sily, aby boli schopný tento cvik opakovať. Vykonávanie tohto cviku po 12 opakovaní v 2-3 sériách je možné iba pre pokročilých a profesionálov. Nezabúdajte na pravidelné hlboké dýchanie, pretože je to základ každého správneho cvičenia.

EZ činky sú ideálnym pomocníkom aj pri cvikoch vykonávaných pomocou rovnej posilňovacej lavice. Jednoducho si ľahnite na rovnú posilňovaciu lavicu tak, aby boli vaše chodidlá pevne na zemi. Počas tohto cviku nebudete chodidlami vykonávať žiaden pohyb. Uchopte nadhmatom do oboch svojich rúk EZ činku. Uchopte ju na šírku približne na úroveň svojich ramien. Umiestnite ju približne na úroveň svojich. Z tejto pozície sa snažte smerom nahor vytlačiť činku tak, aby ste v lakťoch cítili mierne pokrčenie. V uvedenej pozícií zotrvajte približne 5 sekúnd a následne sa vráťte do východiskovej pozície. Tento cvik sa odporúča vykonávať mierne pokročilým iba pomocou prázdnych EZ činiek. Na EZ činky si môžu naložiť potrebné závažie skôr len pokročilý a profesionáli. Samozrejme, aj u nich sa neodporúča zbytočne sa preceňovať a naložiť si na EZ činky závažie, ktoré nebudú schopný pri viacnásobných opakovaniach zodvihnúť. Pokročilým odporúčame naložiť na EZ činky závažie s hmotnosťou 25-35 kg a profesionálom od 40 kg vyššie.