Kategórie

EZ tyč


Venujete sa posilňovaniu už dlhý čas? Chcete vďaka posilňovaniu nabrať objem svojej svalovej hmoty? Chceli by ste, aby si aj vaše okolie v pozitívnom zmysle všimlo, že sa pravidelne venujete posilňovaniu? Chcete sa dostať do lepšej fyzickej kondície? Uvažujete nad tým, že pomocou posilňovania budete dosahovať čoraz lepšie výsledky? Tieto ciele však nedosiahnete bez správnych posilňovacích pomôcok. Jedným zo skvelých pomôcok, ktoré vám pomôžu dosiahnuť veľmi dobré výsledky je EZ tyč. Môžete si ju zaobstarať aj na domáce používanie.

rovná tyč

Komplet ponuku EZ tyčí nájdete v ponuke Tu: http://fitness-sport.sk/39-cinkove-tyce

 

Svet fitness pozná tých, ktorí sa venujú posilňovaniu na nasledujúcich úrovniach. Môžete byť začiatočník, mierne pokročilí, pokročili alebo profesionál. Záleží do toho, do akej miery sa posilňovanie venujete a aké dosahujete výsledky. Pochopiteľne, do úvahy treba zobrať aj to, čo si od posilňovania sľubujete. Začiatočníci sú všetci tí, ktorí začali s posilňovaním. Začínajú sa postupne učiť vnímať svoje telo a spoznávať jeho limity. Potrebujú, aby sa dostali do lepšej fyzickej formy, aby im pohybová aktivita po čase pasívne prežitého času chýbala. Mierne pokročilí sú všetci tí, ktorí zvládnu pri cvičení pracovať so závažím, ktoré má hmotnosť približne od 15kg  až 25 kg. Pokročilí pri vykonávaní jednotlivých cvičení používajú závažie s hmotnosťou 30 kg až 50 kg. Profesionáli sú ti, ktorí sa posilňovaniu venujú už dlhšiu dobu na úrovni svojej profesie. Môžeme voľne povedať, že ide o tých, ktorých šport živí. Posilňovanie preto predstavuje nevyhnutný základ potrebný na to, aby dosahovali vo vykonávaní aktivity, ktorá ich živí vynikajúce výsledky.

Na základe tohto delenia sú jednotlivým športovcom určené posilňovacie pomôcky. EZ tyč predstavuje pomôcku, ktorá je určená pre športovcov, ktorí sa nachádzajú na rozličných úrovniach. Vhodná je najmä pre mierne pokročilých, pokročilých a profesionálov, teda pre tých, ktorí už vďaka pravidelnému a intenzívnemu cvičeniu nadobudli v rukách určitý svalový objem a tým aj potrebnú silu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že EZ tyč je sama o sebe, bez naloženia závažia ľahká. Opak je však pravdou. V závislosti od materiálu a výrobcu môže mať EZ rozličnú hmotnosť. Poznáme tak EZ tyč, ktorá váži 20 kg, ale aj takú, ktorej hmotnosť je až dvojnásobne vyššia.  Špecifickým rysom, ktorý obsahuje každá EZ tyč je jej dvojnásobné prekryvenie v stredovej časti. Na základe tohto prekryvenia je EZ tyč určené hlavne na posilňovanie chrbtového svalu. Ak sa rozhodnete, že pri svojom tréningu budete používať EZ tyč, tak dosiahnete, že vás chrbát bude v tvare vysnívaného písmena „V“.  EZ tyč sa tak odporúča najmä na vykonávanie cvikov na chrbát. Býva preto súčasťou mnohých posilňovacích veží.

Na EZ tyč je potrebné naložiť závažie určitej hmotnosti. Mierne pokročilým sa odporúča, aby pri cvičení nenakladali na EZ tyč žiadne závažie. Nenachádzajú sa totiž na takej úrovni, aby boli schopní cvičiť s EZ tyčou, ktorá obsahuje naložené závažie. Ak sa radíte medzi  začiatočníkov a dokážete už cvičiť s EZ tyčou bez závažia, je to dôkaz, že už patríte medzi mierne pokročilých. Pokročilí a profesionáli si môžu na EZ tyč naložiť závažie určitej hmotnosti. EZ tyč obsahuje aj dva bezpečnostné hriadele. Najskôr je potrebné na EZ tyč naložiť závažie a potom ho zaistiť bezpečnostným hriadeľom. Okrem názvu EZ tyč sa môžeme tiež v praxi stretnúť aj s pojmom silne lomená tyč.