Liatinové, železné, betonové a cementové závažie
Rozhodli ste sa, že si každý deň nájdete pár minút, ktoré by ste venovali sami sebe? Chcete pre seba pravidelne robiť niečo dobré? Máte pocit, že sa musíte venovať svojmu telu? K začatiu pravidelného a intenzívneho cvičenia neodmysliteľne patrí aj zakúpenie si kvalitného liatinového, betónového alebo železného závažia. Ak chcete, aby vaše svaly nabrali objem, musíte pravidelne začať posilňovať.
Komplet ponuku závažia nájdete v našom eshope:
http://fitness-sport.sk/40-zavazie
Liatinové, betónové, železné závažie býva nevyhnutnou súčasťou každej činky. Činka sa v konečnom dôsledku skladá z dvoch potrebných častí. Z posilňovacej tyče a závažia. Na posilňovaciu tyč jednoducho naložíte závažie potrebnej hmotnosti, aby ste jednoducho mohli vytvoriť činku. Vykonávanie cvičenia pomocou činky je určené pre pokročilých a profesionálov, pretože na činku sa väčšinou nakladá závažie vyššej hmotnosti. Cvičenie pomocou činky efektívne posilňuje svaly v oblasti rúk, deltový sval a prsný sval. Vďaka cvičeniu s činkou tvarujete svoj chrbát do tvaru vysnívaného písmena „V“. Pred každým cvičením s činkou sa poraďte so svojim osobným trénerom. Ak sa cítite neistý, požiadajte ho, aby bol počas cvičenia pri vás. O pomoc môžete poprosiť aj kamaráta alebo človeka, ktorý sa tiež práve nachádza vo fitness centre.
Liatinové, betónové, železné závažie je tiež súčasťou klasických jednoručiek. Ľudovo povedané, klasické jednoručky sú vlastne činky menších rozmerov. Väčšinou sa v sade nachádzajú dve posilňovacie tyče takých rozmerov, aby bolo možné ich uchopiť, každú do jednej ruky. Na túto malú posilňovaciu tyč je možné naložiť liatinové, betónové, železné závažie menšej hmotnosti a samozrejme aj rozmerov. Naložené závažie je potrebné na klasickej jednoručke zabezpečiť pomocou bezpečnostného hriadeľa. Docielite tým bezpečie a istotu, že vám závažie počas cvičenia s klasickými jednoručkami neskĺzne smerom na podlahu.
Ak máme teda vziať do úvahy liatinové, betónové, železné závažie, musíme si v prvom rade uvedomiť, že základné delenie závažia je založené na tom, či máme záujem vykonávať cvičenie pomocou činky alebo klasickej jednoručky. Závažie určené pre činky býva väčšej hmotnosti a väčších rozmerov. Spravidla sa na činku nakladá závažie nižšej hmotnosti ako je 10 kg. Naložené závažie na činku sa taktiež zvykne upevňovať pomocou bezpečnostného hriadeľa, rovnako ako tomu je v prípade klasickej jednoručky. Na klasické jednoručky sa zvykne nakladať liatinové, betónové, železné závažie nižšej hmotnosti a menších rozmerov. Takéto závažie zvykne mať hmotnosť od 2 kg do 7 kg. Ak teda chcete naložiť závažie na činky alebo klasické jednoručky, musíte brať do úvahy najmä hmotnosť a rozmery závažia. Naložiť závažie určené na cvičenie s činkou na posilňovaciu tyč tvoriacu súčasť klasickej jednoručky by bolo pomerne nepraktické a nepohodlné.
Kvôli poskytnutiu bezpečia a pohodlia počas cvičenia má liatinové, betónové, železné závažie kruhový tvar, ktorú uľahčuje manipuláciu. Navyše, závažie tohto tvaru je možné pohodlne a bezpečne uskladniť na stojan. V prípade, že nemáte záujem o investovanie do stojanu, môžete závažie uskladniť pod posteľ alebo na dno skrine. Toto rozhodnutie nechávame výlučne na vás.
Liatinové, betónové, železné závažie vôbec nie je náročné na údržbu. Nevyžaduje veľa času a nepotrebujete na to žiadne špeciálne dezinfekčné prostriedky, pokiaľ ich používate len vy. Postačí, ak ho raz za dva týždne umyjete navlhčenou handrou s mydlovou vodou. Samozrejme, pokiaľ ho máte vystavené a nie skryté, bude vám naň častejšie padať prach. Vtedy odporúčame umývanie opäť pomocou handry s mydlovou vodou raz za týždeň. Údržba závažia teda závisí od miesta uskladnenia a od frekvencie používania.
Liatinové, betónové, železné závažie je súčasťou aj mnohých posilňovacích veží. Spravidla obsahuje závažie vo forme plochej tehly, ktoré je naukladané na seba v závislosti od hmotnosti. Najľahšie závažie sa nachádza na vrchnej priečke a to najťažšie je úplne najnižšie. Najčastejšie sú takto naukladané závažia odstupňované po piatich kilogramoch. Pomocou špeciálneho držiaka sa môžete sami slobodne rozhodnúť, s ktorým závažím budete cvičiť. Každý dobrý fitness tréner vám určite odporučí začať vykonávať cvičenie pomocou ľahšie závažia a v prípade dodržiavania pravidelnosti a poctivosti počas tréningu si môžete pomaly pridávať hmotnosť závažia, s ktorým chcete cvičiť.
Betónové závažie patrí vo všeobecnosti k tým najľahším závažiam. Jeho povrch tvorí väčšinou plast, preto pri cvičení s ním môžete ľahko nadobudnúť pocit, že necvičíte s betónovým závažím, ale s plastovým závažím. Betónové závažie je vo vnútri vyrobené z betónu, ale z vonkajšej časti je obalené plastom. Z vlastnej skúsenosti určite poznáte výhody a zásady správneho používania plastu. Plast je najčastejšie používaní materiál v bežnej domácnosti. Môže sa preto používať aj v oblasti posilňovania.
Liatinové závažia sa od betónových odlišujú v konečnom dôsledku okrem ceny ešte tým, že sa vyrábajú iba vo svetlo-šedej farbe. Ich povrch nie je potiahnutý žiadnym špeciálnym materiálom. Tieto závažia sa preto odlišujú vo svojich špecifických vlastnostiach, ktoré by ste mali zobrať do úvahy v prípade, že sa rozhodnete pre liatinové závažia. Liatinové závažia sú na rozdiel od betónový závaží lacnejšie a preto sú pre mnohých ľudí oveľa viac dostupnejšie.
Železné závažie predstavuje špecifický tretí typ materiálu, z ktorého je možné vyrobiť závažie používané v domácnostiach a vo fitness centrách. Ide o najlacnejší materiál, z ktorého je možné vyrobiť závažie. Býva bežnou súčasťou fitness zariadení, o ktorých fitness tréneri tvrdia, že patria do starej školy. Využíva sa predovšetkým pri tréningu budúcich alebo súčasných profesionálnych športovcov, pretože im umožňuje dosahovať najlepšie výsledky. Ak patríte medzi začiatočníkov, určite siahnite skôr po betónovom alebo liatinovom závaží.
Je len na vás, či sa rozhodnete pri svojom pravidelnom tréningu používať liatinové, železné alebo betónové závažie. Možno sa to nemusí na prvý pohľad zdať, ale závažie používate spolu s rôznymi druhmi fitness zariadení, ktoré sú zamerané na efektívne naberanie svalovej hmoty. Musíte si však pamätať, že je potrebné zvoliť si pri cvičení správnu hmotnosť závažia. Závažia na rôznych fitness zariadeniach sú odstupňované. Odporúčame začiatočníkom zvoliť si skôr nižšiu hmotnosť závažia a postupne hmotnosť pridávať. Mierne pokročilý môžu zvoliť hmotnosť od 15 kg do 25 kg, pokročilý môžu cvičiť s hmotnosťou od 30 kg do 50 kg a profesionáli od 50 kilogramov vyššie. O pridávaní hmotnosti závažia sa pred cvičením poraďte so svojim osobným trénerom, aby ste predišli zbytočným komplikáciám.