Kategórie

Liatinové, železné, betonové a cementové činky


Keď sa povie fitness a posilňovanie určite väčšine z nás napadnú činky. Činky sú snáď také staré ako posilňovanie samo. Predstava fitness, ktorá sa nám okamžite spojí s činkami je daná aj obrazom, ktorý sa nám neustále snažia sprostredkovať médiá. Vďaka nim, keď sa povie posilňovanie alebo fitness nás napadne chlap s veľkým svalovým objemom, ktorý drží v ruke činku a dvíhajú zdola smerom hore. V praxi sa môžeme stretnúť s liatinovými a betónovými činkami.

liatinové činkybetonové činky

Liatinové a betonové činky nájdete v našej ponuke TU:

http://fitness-sport.sk/37-cinky

 


Liatinové a betónové činky sú určené pre mierne pokročilých, pokročilých a profesionálov. Neodporúčajú sa začiatočníkom, ktorý ešte nemajú v oblasti rúk vybudovanú dostatočnú svalovú hmotu na to, aby mohli zvládnuť cvičenie pomocou liatinových a betónových činiek. Taktiež sa pred samotným cvičením, ktoré ponúkajú betónové a liatinové činky odporúča, aby ste sa poradili so svojim osobným trénerom. Na základe výsledkov, ktoré dosahujete pri jednotlivých cvičeniach vám bude najlepšie vedieť poradiť, kedy a akým spôsobom môžete začať s cvičením s betónovými a liatinovými činkami.

Pri cvičení s činkami sa musíte zamyslieť nad hmotnosťou závažia, ktoré si na činku pred samotným cvičením naložíte. Mierne pokročilým sa odporúča naložiť si na činku závažie do hmotnosti 7 kg, pokročilý môžu cvičiť s hmotnosťou 15 kg a profesionáli vykonávajú cvičenie s činkou, ktorá má hmotnosť viac ako 15 kg. Všetko závisí nielen od stavu vašej fyzickej kondície, ale tiež aj od vašej momentálnej nálady. Lepšie sa vám bude cvičiť s činkou, ak máte lepší deň, horšie to bude v prípade, že ste sa zle vyspali alebo sa vám celý deň nedarí tak, ako by ste si želali.

Betónové a liatinové činky predstavujú fitness pomôcky, pomocou ktorých je možné nadobudnúť svalovú hmotu v oblasti rúk. Vďaka nim môže dôjsť k precvičeniu v oblasti rúk, posilňujú sa teda bicepsy, tricepsy, ale aj deltový sval a prsný sval. Môžete si tak byť istý, že po pravidelnom cvičení pomocou liatinových a betónových činiek dosiahnete také výsledky, ktoré si všimnú ľudia z vášho okolia a budú vás za vašu poctivú snahu len a len chváliť. Ruky totiž tvoria tú časť ľudského tela, ktoré nosíme počas roka často odhalené. Dokonca je možné vidieť výsledky vášho snaženia, aj keď máte na sebe oblečené iba tričko s krátkym rukávom.

Je len na vás, či sa rozhodnete pri činky betónové alebo liatinové. Budete pomocou nich vykonávať tie isté cviky. Rozdiel spočíva iba v spôsobe prevedenia a v cene. Betónové činky bývajú drahšie ako liatinové činky. Ak sa povie betónové činky, tak ide v konečnom dôsledku o betónov kruhovitého tvaru, ktorý je zaliaty do plastu. Môžeme preto smelo povedať, že betónové činky majú plastový povrch. Z vlastnej skúsenosti určite veľmi dobre viete, že plast je veľmi užitočný materiál, ktorý sa jednoducho používa, má výborné vlastnosti, nepoškodí sa tak skoro a taktiež nie je náročný na údržbu. Ak budete betónové činky pravidelne používať, postačí, ak ich raz za týždeň umyjete pomocou handry a teplej mydlovej vody. V porovnaní s betónovými činkami, sa najčastejšie pri posilňovaní zameranom na ruky používajú liatinové činky. Sú o trochu tenšie ako betónové činky. Liatinové činky v porovnaní s betónovými činkami nie sú vôbec vsadené do plastu. Nemajú teda plastový povrch, ale taký, ako napovedá ich samotný názov, teda liatinový. Bývajú väčšinou šedej farby rozličných odtieňov od najslabšej šedej až po najtmavšiu šedú.

Pred zakúpením pre vás vhodných betónových alebo liatinových činiek musíte vziať do úvahy hneď niekoľko faktorov. Veľmi dôležité je v prvom rade to, na akej úrovni sa nachádzate. Stáva sa totiž, že ľudia si zvyknú zakúpiť si činkový set, ktorý vôbec nepotrebujú kvôli tomu, že na cvičenie s týmto činkovým setom nemajú dostatočne dobre vybudovanú fyzickú kondíciu. Mierne pokročilý väčšinou volia betónové činky, ktorých povrch tvorí plast. Pre pokročilých a profesionálov sú určené liatinové činky. Pred tým ako sa rozhodnete kúpiť či už betónové alebo liatinové činky, poraďte sa s odborníkom v tejto oblasti. V opačnom prípade si môžete pri cvičení s týmito činkami vážne ublížiť, čo môže spôsobiť zhoršenie vášho zdravotného stavu, čo určite nie je pre vás žiaduce.

Betónové a liatinové činky sa najčastejšie dajú kúpiť v setoch. Set betónových alebo liatinových činiek spravidla obsahuje jednu posilňovaciu tyč, na ktorú je možné zavesiť betónové alebo liatinové kotúče rôznej hmotnosti a upevňovací hriadeľ na poskytnutie pohodlia a bezpečia počas cvičenia. Kotúče k betónovým alebo liatinovým činkám sa dajú dokúpiť aj samostatne. Hmotnosť betónových alebo liatinových kotúčov, ktoré sa rozhodnete zakúpiť závisí od vašej aktuálnej fyzickej kondície, je vhodné, aby ste sa pred samotnou kúpou vopred poradili so svojim osobným trénerom.

Kvôli zabezpečeniu pohodlného a bezpečného uskladnenie, odporúčame umiestniť betónové a liatinové činky do špeciálnych stojanov. Nezaberú veľa úžitkovej plochy a umožnia vám uskladniť betónové a liatinové činky podľa logických celkov. Väčšinou to pri stojanoch na činky býva tak, že na spodných priečkach môže uskladniť činky väčšej hmotnosti a na vrchných priečkach sa nachádzajú činky nižšej hmotnosti. Samozrejme, kúpa stojanu nie je pri betónových a liatinových činkách podmienkou, skôr ide iba o vhodné odporúčanie. Ak chcete, môžete betónové a liatinové činky uskladňovať aj na dne skrine alebo postele. Závisí iba na vás, pre akú formu uskladnenia sa rozhodnete.

Betónové a liatinové činky nie sú vôbec finančne náročné. Samozrejme, vo veľkej miere závisí od toho, aké betónové a liatinové činky si chcete kúpiť. V prípade, že si chcete kúpiť iba jednotlivé betónové a liatinové kotúče, tak vôbec nemusíte počítať s tým, že by ste museli hlboko siahnuť do peňaženky. Ak však zvažujete kúpu betónového alebo liatinového činkového setu, tak budete musieť počítať s väčšou sumou peňazí. Napriek tomu môžeme povedať, že dnešné ceny betónových a liatinových činiek sa pohybujú na veľmi dobrej úrovni. Aj keď sa vám bude zdať cena betónových a liatinových činiek vysoká, musíte vziať do úvahy, že činky si človek nekupuje každý deň. Závisí následne už iba na vás ako často a ako usilovne sa budete venovať posilňovaniu pomocou betónových a liatinových činiek. Čím častejšie a poctivejšie budete trénovať, tým skôr si budete môcť dovoliť zakúpiť si jednotlivé betónové alebo liatinové kotúče.

Betónové a liatinové činky predstavujú štandardné fitness pomôcky, pomocou ktorých je možné efektívne posilňovať horné partie ľudské tela. Pri pravidelnom posilňovaní dosiahnete nadobudnutie svalového objemu v oblasti rúk. Posilňujú sa tak najmä bicepsy, tricepsy, deltový sval a prsný sval. Pri kúpe betónových alebo liatinových činiek musíte zobrať do úvahy úroveň vašej aktuálnej fyzickej kondície. Pred samotnou kúpou činiek sa prosím poraďte s odborníkom, aby bolo možné počas cvičenia dosiahnuť najlepšie výsledky.