Dnes čoraz viac ľudí zastáva názor, že súčasná doba je veľmi rýchla. Výsledkom toho, že je veľa ľudí by aj malo záujem zmeniť svoju kondíciu, ale tvrdí, že nemá na to čas. Dnešný každodenný život je skutočne veľmi náročný. Mnohým z nás dá poriadne zabrať práca, starostlivosť o deti a domácnosť. V každodennom, rutinnom živote sa často zastavíme až večer. Dnešný zaneprázdnení ľudia, vôbec nemusíte zúfať! Zlepšiť si svoju fyzickú kondíciu, prípadne spevniť svoje telo môžete dnes už aj doma. Vôbec nemusíte pravidelne navštevovať rôzne fitness centrá vo svojom okolí.
Ak teda máte záujem o cvičenie na doma, v tom prípade je pre vás cvičenie na steppery ideálnou voľbou. Cvičenie na steppery je skutočne vhodné pre každého, pretože prostredníctvom neho dochádza k posilňovaniu sedacích svalov, lýtkových svalov, stehenných svalov a bokov. V prípade, že budete pravidelne a intenzívne cvičiť na steppery, môžete docieliť aj efektívne spaľovanie kalórií a ustálenie tepovej frekvencie. Cvičenie na steppery tak môže pomôcť aj všetkým ľuďom, ktorí majú problémy s vysokým krvným tlakom. Ustáli sa vaša tepová frekvencia, ktorá veľmi úzko súvisí práve s krvným tlakom.
Pýtate sa, kedy je najideálnejšie cvičenie na steppery? Pravdou v tomto smere zostáva, že stepper predstavuje fitness zariadenie, ktoré je určené na cvičenie v ktorejkoľvek časti dňa. Nie je presne stanovené, v ktorej presnej hodine je najsprávnejšie cvičenie na steppery. Dôležité je, aby ste si dokázali vyhradiť aspoň 20 minút denne. Nezúfajte, vami želané výsledky sa určite rýchlo dostavia. Veľa odborníkov tvrdí, že po zobudení sa hladina nášho cukru pohybuje na minimálnych hodnotách. Ak sa počas tejto časti dňa rozhodnete pre cvičenie na steppery, dôjde k ubúdaniu rezervných tukových zásob v tele. Na druhej strane je tiež veľkou pravdou, že ak zahájite cvičenie na steppery večer, môžete odbúrať zbytočný stres a napätie získané počas dňa. Cvičenie na steppery v podvečerných a večerných hodinách vám tak pomôže prísť na iné myšlienky. Zlepšíte si svoju celkovú koncentráciu a určite spravíte pre svoje telo tiež niečo dobré.
Stepper aj dnes predstavuje jednoduché fitness zariadenie, ktoré nemá veľké rozmery. Vďaka tejto špecifickej charakteristike je stepper vhodný skutočne pre každého. Pre ľudí žijúcich v domoch, ale aj pre ľudí žijúcich v bytoch. Vďaka svojim praktickým rozmerom je stepper jednoducho uskladniteľný. Môžete ho mať umiestnený vo vodorovne, napríklad v obývačke pred televízorom alebo vo svojej spálni. Ak máte pocit, že nemáte dostatok miesta na uskladnenie stepperu vo vodorovnej polohe, môžete stepper uchovávať aj v praktickej zvislej polohe. Hravo sa tak zmestí na spodok šatníka alebo akejkoľvek inej skrine. Je len na vás, akú možnosť uskladnenia stepperu si vyberiete.
Stepper predstavuje vo svojej podstate veľmi jednoduché fitness zariadenie. Pozostáva z dvoch nášľapných plôch určených na nohy. Všetky dnešné moderné steppery už obsahujú množstvo užitočných komponentov, ktoré vám dokážu priniesť množstvo užitočných informácií o aktuálne prebiehajúcom cvičení. Steppery sú dnes vybavené kvalitnými LCD displejmi, na ktorých sa všetky užitočné informácie zobrazujú. Rýchlo a ľahko sa tak dozviete o dĺžke cvičenia v minútach a sekundách, dĺžke prejdenej vzdialenosti v metroch a množstve spálených kalórií. Samozrejme, na moderných stepperoch sa dá zvoliť úroveň záťaže, ktorú tiež zbadáte na LCD displeji. Nemusíte sa tak vôbec obávať toho, že by niektoré, pre vás dôležité informácie ohľadom vášho cvičenia boli skryte a nedostupné. Práve naopak, dnešné moderné fitness zariadenia majú za úlohu okrem poskytnutia cvičenia aj informovať cvičiaceho a výsledkoch jeho aktuálne prebiehajúceho cvičenia. Nášľapné plochy, ktoré sú poznávacím znamením každého stepperu sú nášľapné plochy. Kvôli bezpečnosti obsahuje aj priťahovacie remienky. Je to kvôli zabezpečeniu pevne a stabilnej polohy vášho chodidla počas cvičenia. Vôbec sa tak nemusíte obávať toho, že by vám vaše chodidlá počas cvičenia behali hore-dole. Vďaka priťahovacím remienkom budú v pevnej a stabilnej polohe. Budete tak mať zaistenú maximálnu bezpečnosť a pohodlie počas cvičenia.
Cvičenie na steppery je také jednoduché ako stepper samotný. Pred samotným cvičením odporúčame zvoliť si úroveň zaťaženia. V prípade, že ste začiatočník, tak vám navrhujeme začať cvičenie na steppery na nižšej úrovni. Pri zvolení vyššej úrovne záťaže môže dôjsť k presileniu všetkých svalov, ktoré sa vďaka cvičeniu na steppery posilňujú. Po zvolení úrovne zaťaženia vložte svoje nohy, na ktorých máte obuté iba ponožky do nášľapných plôch a pritiahnite remienkom. Stojte vzpriamene, zbytočne sa nehrbte. Pri prvotných cvičeniach odporúčame vyhliadnuť si na stene pred vami ľubovoľný strategický bod. Môže ísť napríklad o obraz alebo plagát na stene. Teraz sa nachádzate v pevnej a stabilnej polohe, ktorá je určená na cvičenie na steppery. Teraz môžete začať jednu nohu, je jedno ktorú, tlačiť smerom dole a druhú nohu zasa smerom hore. V tejto pozícií nezotrvávajte, práve naopak, snažte sa čo najskôr polohu nôh vymeniť.
Pohyb, ktorý vám dokáže zabezpečiť cvičenie na steppery sa veľmi podobá chôdzi. Pri chôdzi tiež musíte dvíhať nohy a do istej miery posilňujete lýtkové a stehenné svaly. Cvičenie na steppery sa však od vykonávania klasickej chôdze odlišuje. Najväčší rozdiel medzi ním a klasickou chôdzou spočíva v tom, že dochádza k efektívnejšiemu zapájaniu stehenných a lýtkových svalov. V praxi to teda znamená, že cvičenie na steppery vám zaistí posilňovanie týchto partií tela v oveľa väčšej miere ako pri klasickej chôdzi. Do značnej miery tomu napomáha aj možnosť výberu medzi viacerými úrovňami zaťaženia pri cvičení.
Cvičenie na steppery je určené pre ľudí všetkých vekových kategórií. Vhodné je preto aj v menšej miere aj pre deti. Odporúča sa tiež aj na úvodné „rozohriatie“ organizmu pred ďalším cvičením u mládeže. Okrem ľudí v produktívnom veku, je cvičenie na steppery ideálne aj pre starších ľudí, ktorí sú alebo majú krátko pred dosiahnutím dôchodkového veku. Práve pri nich sa zvyšuje pravdepodobnosť, že budú cvičenie na steppery tráviť pri sledovaní svojich obľúbených televíznych programov, prípadne si tým môžu aj skracovať svoju dlhú chvíľu. Taktiež sa nerozlišuje vzájomne medzi pohlaviami. Cvičenie na steppery ocenia zaneprázdnené ženy a rovnako aj muži. Cvičenie na steppery je jednoducho určené pre všetkých členov rodiny, od najmladších po najstarších.
Začiatočníkom sa odporúča cvičenie na steppery minút 15 minút denne. Nie je vhodné počiatočné zvolenie vysokej rýchlosti. Vhodné je začať cvičenie na steppery s nízkou rýchlosťou a postupne úroveň zaťaženia, teda rýchlosti zvyšovať. Rovnako je vhodné zvyšovať aj čas strávený cvičením na steppery. Neskôr ho tiež môžete zvyšovať, ale tiež len v menších časových intervaloch. Počiatočných 15 minút zmeňte postupne na 16-25 minút.