Kategórie

Jednoručné činky

cinky.jpg

Jednoručné činky za super ceny nájdete TU: http://fitness-sport.sk/37-cinky

Verte tomu alebo nie, ale aj v minulosti sa už ľudia venovali posilňovaniu. Je síce pravdou, že na to nepoužívali také náradie, ako dnes, ale predsa len možno povedať, že naberanie fyzickej sily bolo pre mnohých hlavnou prioritou. Kedysi boli na posilňovanie určené hlavne rôzne ťažké predmety a vďaka ich pravidelnému dvíhaniu získavali naši predkovia dostatok fyzickej sily, ale tiež aj výbornú fyzickú kondíciu. Túžba po týchto aspektoch ostala do dnešných dní, ale na druhej strane je potrebné napísať, že skôr z iného dôvodu.

            Neskôr bolo možné posilňovať výhradne vo fitness centrách. Náradie na posilňovanie totiž nebolo skoro vôbec dostupné. Ak chcete teda chceli posilňovať, museli ste si nájsť fitness centrum, ktorý by spĺňalo Vaše požiadavky. V tomto období nebolo nič zvláštne na tom, ak ľudia často navštevovali fitness centrum za účelom dosiahnutia lepšej fyzickej kondície, naberania fyzickej sily, ale tiež aj zlepšenie úrovne svojej fyzickej kondície. Pre toto obdobie je hlavne typické to, že fitness náradie bolo dostupné iba v obmedzenom množstve a keď ho už aj bolo dostatok, tak bolo veľmi drahé.

            Časy sa však veľmi rýchlo menia. Dnes je situácia preto úplne iná. V dnešnej dobe ešte stále môžeme nájsť fitness centrá, ktoré svojim klientom umožňujú naberanie svalovej hmoty. Na druhú stranu však treba konštatovať, že pokiaľ má fitness centrum rozumného majiteľa, ktorý si v dostatočnej miere uvedomuje, že záruka podnikateľského úspechu v dnešnej dobe tkvie v tom, že musí svojim klientom ponúkať veľmi kvalitné služby za prijateľné ceny, tak vtedy možno povedať, že úspech tohto fitness centra bude skutočne zaručený. Dnes totiž nestačí, ak klientom ponúknete iba zopár služieb.

V dnešnej dobe sú ľudia čoraz náročnejší a vyhľadávajú skôr to, kde môžu nájsť všetky služby na jednom mieste. Ak sa teda rozhodnete navštíviť fitness centrum tak vedzte, že tu už nenájdete iba dostatok pomôcok potrebných na posilňovanie a profesionálne poradenstvo. Nie, nie, to už v dnešnej dobe skutočne nestačí. Vo fitness centrách tak môžete nájsť napríklad aj predaj doplnkov výživy, prípadne saunu a rôzne skupinové cvičenia, ktoré sú zamerané na dosiahnutie lepšej fyzickej kondície.

Ak však ostaneme v rovine posilňovania tak vedzte, že najideálnejšími pomocníkmi, ktorý Vám dokážu pomôcť v zlepšovaní fyzickej kondície a naberaní svalovej hmoty sú práve jednoručné činky. Určite si viete veľmi dobre predstaviť, ako také jednoručné činky asi môžu vyzerať. Ich základom je krátka posilňovacia tyč, na ktorej je po oboch jej stranách pripevnené závažie. Závažie patrí k ďalšej, skutočne veľmi dôležitej súčasti každej jednoručnej činky.

Súčasťou jednoručných činiek je tiež aj bezpečnostný hriadeľ, ktorý Vám zaručí maximálne bezpečné, ale tiež aj pohodlné používanie jednoručných činiek. Vôbec totiž nie je žiaduce, aby Vám počas vykonávania cvičenia padlo závažie umiestnené na jednoručných činkách na podlahu. Môže to mať negatívne následky v tom zmysle, že môže spôsobiť ujmu nielen na Vašom zdraví, ale tiež aj škody na majetku. Pri posilňovaní pomocou jednoručných činiek musíte byť preto veľmi opatrný, aby ste nespôsobili zbytočne problémy nielen sebe, ale tiež aj svojmu okoliu.

Vzhľadom k tomu, že súčasťou jednoručných činiek je závažie, tak je potrebné si uvedomiť, že máme na mysli závažie rôznej hmotnosti. Musíte tak vyberať závažie takej hmotnosti, ktoré je v súlade s aktuálnou úrovňou Vašej fyzickej kondície. Nie je totiž vhodné, aby ste zbytočne svoje schopnosti a možnosti podceňovali. Môže sa to negatívne prejaviť hlavne tak, že Vás táto skutočnosť bude iba brzdiť pri dosahovaní oveľa lepších výkonov. Rovnako však tiež vôbec nie je vhodné, aby ste zbytočne svoje schopnosti a možnosti preceňovali. Môže to viesť k tomu, že sami sebe spôsobíte iba zbytočné zdravotné zranenia, prípadne, ďalšie zdravotné problémy, ktoré môžu spôsobiť Vašu absenciu pri pravidelnom tréningu.

Predtým, ako sa začnete venovať posilňovaniu pomocou jednoručných činiek, obráťte sa na profesionálneho fitness trénera. Taktiež sa môžete obrátiť aj na niekoho, kto sa posilňovaniu venuje už dlhšiu dobu, takže Vám bude najlepšie vedieť poradiť, ako máte v tomto smere postupovať. Ako sme už vyššie spomínali, tak vôbec nie je vhodné, aby ste začali svoj pravidelný tréning pomocou jednoručných činiek tak, že preceníte, prípadne podceníte svoje schopnosti a možnosti. Vôbec nie je hanbou, ak vyhľadáte odbornú pomoc a necháte si poradiť. Veď nikto učený z neba nespadol. Je síce pravdou, že ten, kto sa pýta, hlúpo vyzerá, ale ten, kto sa nepýta aj hlupákom ostane. Radšej sa spýtajte a nechajte si poradiť. Oveľa skôr tak môžete dosiahnuť zlepšenie svojich výsledkov v oblasti posilňovania.

Čo sa týka materiálu, z ktorého je závažie jednoručných činiek vyrobené, tak môže ísť napríklad o betón, železo, liatinu, prípadne oceľ. Navzájom sa od seba líšia hlavne, čo sa týka cenových relácií, v ktorých sa pohybujú. V tomto smere preto závisí iba na Vás a Vašich finančných možnostiach, koľko ste ochotný, prípadne schopný investovať do kúpy jednoručných činiek prípadne závažia na ne. K najobľúbenejším jednoznačne patria betónové závažia, pretože sú obalené v plastovom puzdre. Určite veľmi dobre viete, že plast je materiál, ktorý má skutočne veľmi dobré vlastnosti, hlavne čo sa týka udržiavania. Taktiež sa nachádza v skutočne veľmi prijateľnej cenovej hladine.

Poznáme však tiež aj závažie, ktoré je lakované. Môže sa jednať o oceľové, prípadne železné závažie. Toto závažie sa tiež začína v poslednej dobe tešiť čoraz väčšej obľube. Je to hlavne z toho dôvodu, že ho nie je možné mechanicky poškodiť. Práve preto je určené na posilňovanie hlavne vo fitness centrách, prípadne aj v domácom prostredí. Závisí od toho, kde sa ho rozhodnete používať. Lakované závažie taktiež vôbec nie je náročné ani z hľadiska údržby. Na pohľad je taktiež veľmi pekné, takže sa nemusíte báť, že by bolo skutočne veľmi náročné sa na neho pozerať, pretože vyzerá veľmi nepekne.

Výhodou jednoručných činiek je tiež to, že vôbec nie sú náročné z hľadiska udržiavania. V tomto prípade vôbec nezáleží na tom, či obsahujú betónové, liatinové, železné, oceľové, prípadne lakované závažie. Pri jednoručných činkách postačí, ak ich umyjete približne raz za dva týždne pomocou handry namočenej v teplej mydlovej vode. To je všetko. V tomto spočíva celá starostlivosť o jednoručné činky. Samozrejme, potreba starostlivosti o jednoručné činky závisí taktiež aj od prostredia, v ktorom sa rozhodnete ich umiestniť. V tomto smere musíme vziať do úvahy hlavne prašnosť prostredia, čo predstavuje základný parameter starostlivosti o jednoručné činky.

 

Základne rozdelenie jednoručných činiek spočíva na tom, či sa na ne dá postupne nakladať závažie alebo nie. Na cenovo lacnejšie jednoručné činky nie je možné nakladať závažie. Čo to znamená? Znamená to asi toľko, že pokiaľ si kúpite jednoručnú činku, ktorej hmotnosť je napríklad 4 kg, tak už jej hmotnosť aj taká navždy bude. Jednoducho povedané, na tieto jednoručné činky nie je možné postupne nakladať závažie. Závažie, ktoré je súčasťou balenia je k jednoručnej činke tak pripevnené, že ho odtiaľ nikdy nedáte preč.

Okrem jednoručných činiek na posilňovanie, ktorých hmotnosť nie je možné meniť poznáme tiež aj tzv. lacné činky. Sú vyrobené z nylonového, prípadne neoprénového materiálu a sú dostupné vo viacerých farbách. Tieto jednoručné činky v prevažnej miere obľubujú hlavne ženy. Môžu totiž slúžiť ako skutočne vhodný doplnok počas cvičenia zumby, aerobicu, prípadne ďalších pohybových aktivít. Čo sa týka hmotnosť, tak v prípade tých činiek nejde o veľmi veľkú hmotnosť. Pohybuje sa v rozpätí od 0,5 kg do 3 kg. V tomto prípade je tiež veľmi dôležitá úroveň fyzickej kondície. Čím dlhšie sa cvičeniu, ku ktorému sú lacné činky určené venujete, tým vyššiu hmotnosť si môžete zvoliť.

Medzi jednoručné činky tiež zaraďujeme aj tzv. kettlebell činky. V poslednom období si aj tieto činky získavajú čoraz väčšiu popularitu. Je to hlavne z toho dôvodu, že kettlebell činky obsahujú v hornej časti praktickú rukoväť, čo zabezpečuje skutočne pohodlné a bezpečné cvičenie. Na základe prítomnosti tejto rukoväte je možné kettlebell činky právom zaraďovať medzi jednoručné činky. Rovnako ako lacné činky, tak aj kettlebell činky sú vyrobené tak, že ich hmotnosť nie je možné meniť.  Hmotnosť,  v ktorej sa pohybujú kettlebell činky sa pohybuje v rozpätí od 2 kg s tým, že sa pokračuje násobkami čísla 2 až do hmotnosti 24 kg.  Môžete tak nájsť kettlebell činky, ktoré majú hmotnosť 2 kg, 4 kg, 6 kg, 8 kg, 10 kg, 12 kg, 14 kg, 16 kg, 18 kg, 20 kg, 22 kg a 24 kg. Podobne ako pri iných jednoručných činkách, tak aj pri kettlebell činkách platí, že hmotnosť je potrebné si vyberať s ohľadom na úroveň fyzickej kondície.

Na posilňovanie sú určené jednoručné činky, ktorých hmotnosť je možné meniť. Tieto činky sú preto obľúbené hlavne medzi mužmi, ktorí sa pravidelne venujú posilňovaniu. Výhodou tých jednoručných činiek je hlavne to, že môžete si ich hmotnosť ľubovoľne upravovať, podľa toho, na akej úrovni fyzickej kondície sa nachádzate. Veľmi dobrým poradcom Vám v tomto smere môže byť Váš osobný fitness tréner, prípadne niekto, kto sa dlhší čas venuje posilňovaniu. V prípade, že budete presne dodržiavať tréningový plán, môžete dosiahnuť také výsledky, o akých sa Vám nikdy ani len nesnívalo.

 V prípade, že sa rozhodnete pre jednoručné nakladacie činky, tak si ich môžete zakúpiť, napríklad aj v našom e-shope spolu s určitým počtom závažia. Pochopiteľne, toto závažie je u nás k dispozícií aj samostatne. Pri jeho kúpe si však musíte dávať veľký pozor hlavne na to, aby priemer tohto závažia nebol menší ako priemer tyče, na ktorú chcete toto závažie naložiť. Počas cvičenia musíte mať pocit pohodlia a bezpečia, takže si vyberajte závažie s takým priemerom, ktoré je vhodné na Vašu jednoručnú činku. Taktiež je veľmi dôležité, aby ste následne toto závažie uistili bezpečnostnou objímkou. Nie je vhodné, aby Vám závažie z jednoručne činky vypadlo na zem. Cvičenie pomocou jednoručných činiek je vhodné na posilňovanie horných partií ľudského tela. Môžete tak získať stavbu tela, o akej sa Vám nikdy predtým ani len nezdalo. 

Profesionálne činky 2x20kg XYLO