Kategórie

Rotopedy

Neodmysliteľnou súčasťou všetkých dnešných fitness centier sú rotopedy. Ide o fitness nástroj, pomocou ktorého môžete dosiahnuť oveľa viac než si myslíte. Rotoped predstavuje ideálne posilňovacie zariadenie určené pre tých, ktorí nemajú dostatok času na pravidelné návštevy fitness centier.

Cvičenie na rotopede je veľmi šetrné ku kĺbom. Jeho kúpa sa preto odporúča aj pre starších ľudí, ktorí sa napriek svojmu veku chcú stále udržať v dobrej fyzickej kondícií. Takže pokiaľ máte rodiča, prípadne starého rodiča, svokru, svokra, ktorí sú na svoj vek veľmi aktívny, skúste pouvažovať nad rotopedom.

Vedeli ste o tom, že prvý rotoped bol vynájdený už v 19. Storočí? Obletel celý svet a dnes ho poznajú na všetkých kontinentoch. Samozrejme, neobsahoval toľko moderných funkcií ako ten dnešný, ale v konečnom dôsledku plnil rovnaký účel. Fungoval na rovnakom princípe a jeho vzhľad sa od tých čias veľmi nezmenil. Už od svojho vzniku slúžil na prípravu profesionálnych cyklistov, ktorí chceli v tejto oblasti podávať čo najlepší výkon. Dnes si rotopedy pochvaľujú mnohí známi profesionálny cyklisti.

Pýtate sa, čo je na rotopede také výnimočné, že sa vo svete teší tak veľkej obľube? Dá sa slobodne povedať, že rotoped spája príjemné s užitočným. Nemusíte tráviť svoj drahocenný čas v posilňovni. Rotoped je ideálny fitness nástroj určený na cvičenie v domácom prostredí. Najideálnejším riešením je umiestnenie rotopedu v blízkosti televízora. Môžete tak sledovať svoj obľúbený televízny program a zároveň precvičovať celé svoje telo. Milovníci hudby si môžu pustiť svoje obľúbené skladby a začať na rotopede cvičiť.

Rotoped sa odporúča aj pre všetkých milovníkov cyklistiky. Radi trávite jarné a letné slnečné víkendy na bycikli? Kľudne by ste uvítali byciklovanie každý deň? Nemáte počas víkendu dostatok času na byciklovanie? Medzi nadšencami cyklistiky sa nájdu aj takí, ktorí sa tomuto športu venujú aj počas chladných jesenných a zimných mesiacov. Myslíte si, že v tomto období by ste cyklistiku ešte zvládli, ale skončila by zhoršením vášho zdravotného stavu v podobe chrípky alebo prechladnutia? V tom prípade je pre Vás rotoped tou správnou voľbou. Vďaka nemu sa môžete svojmu obľúbenému športu venovať aj počas jesene a zimy a pritom vôbec nemusíte vystrčiť nos z pohodlia svojho domova.

Každý fitness prístroj je určený na precvičenie istých partií ľudského tela. Výnimkou v tomto smere nie je ani rotoped. Cvičením na rotopede pracuje veľa svalov. Dochádza k precvičeniu horných aj dolných partií. Rotopedy pomáhajú formovať najmä boky, lýtkový sval, stehenný sval a zadok. Formovanie týchto partií je ideálne najmä v prípade chudnutia. Nazdávame sa preto, že rotopedy ocenia predovšetkým ženy. Zahanbiť sa však nemusia ani páni, ktorí sa tiež rozhodli schudnúť.

Pred samotným cvičením na rotopede sa odporúča jednoduchá rozcvička. Slúži na prípravu svalov na náročnejší pohyb. Náročnejší v tom zmysle, že sa odlišuje od pohybov, ktoré človek vykonáva v každodennom živote.

Pred cvičením na rotopede sa poriadne natiahnite. Vykonajte strečing hlavy doľava, doprava. Zakloňte hlavu vpred a vzad. Každý pohyb opakujte minimálne päťkrát do každej strany. Po strečingu hlavy vykonajte aj strečing rúk. Ruky upažte a následne rozpažte. Tento pohyb rúk opakujte viackrát.

Nezabudnite ani na strečing nôh. Cvičením na rotopede dostávajú zabrať najmä svaly nachádzajúce sa na nohách. Preto je veľmi dôležité svaly nachádzajúce sa v tejto časti tela poriadne rozhýbať. Postavte sa vzpriamene a snažte sa nohu čo najviac priblížiť k sedaciemu svalu. Tento pohyb opakujte striedavo s ľavou a pravou nohou. Ďalší obľúbený cvik zameraným na strečing nôh sa začína v polohe ľahu. Ľahnite si na zem, najlepšie na mäkkú podložku (karimatka alebo koberec). Snažte sa obe nohy zdvihnúť mierne nad zem. Následne uchopte jednu nohu oboma rukami pod kolenom a nohu pomaly ťahajte k telu. V tejto pozícií zotrvajte približne 10 sekúnd. Následne nohy vystriedajte. Cvik opakujte minimálne päťkrát.

Dnešné moderné rotopedy sú vybavené kvalitným počítačom so zabudovaným LCD displejom. Na drahších rotopedoch sa nachádzajú LCD displeje s podsvietením. Prítomnosť LCD displeja na rotopede ocení azda každý. Predstavuje užitočného pomocníka počas cvičenia. Rotopedy Vás tak dokážu informovať o všetkých dôležitých skutočnostiach týkajúcich sa Vášho cvičenia. Dozviete sa všetky potrebné informácie. Ľahko a rýchlo dokážete zistiť dĺžku cvičenia (zobrazuje sa najčastejšie v minútach a sekundách), množstvo spálených kalórií a prejdenú vzdialenosť (zobrazuje sa väčšinou v metroch).

Dnes už rotopedy obsahujú aj možnosť regulácie rýchlosti. Rotopedy sa navzájom od seba odlišujú v počte ponúkaných rýchlostí. Väčšinou platí, že čím je rotoped drahší, tým viac rýchlostí ponúka. Pri začatí pravidelného cvičenia na rotopede sa odporúča spočiatku si nastaviť nižšiu rýchlosť a postupne rýchlosť zväčšovať.

Dnešné rotopedy sú tiež vybavené funkciou merania tepovej frekvencie. Ide o užitočnú pomôcku pre všetkých športovcov. Toto meranie sa uskutočňuje pomocou senzorov umiestnených na ergonomicky tvarovaných rukovätiach rotopedu. Postačí umiestniť ruky na tieto senzory a o chvíľu sa na LCD displeji zobrazí aktuálna hodnota vašej tepovej frekvencie.

Pre zabezpečenie pohodlného a bezpečného cvičenia odporúčame nezabudnúť utiahnuť si remienok na nášľapných plochách rotopedu. Nohu budete mať tak v bezpečí a spoľahlivo chránenú pred možným vykĺznutím. Nezabúdajte, že dnes už všetky rotopedy obsahujú výškovo nastaviteľné sedadlo a riadidlá. Pred samotným cvičením na rotopede sa odporúča tieto dva prvky si nastaviť tak, aby ste sa počas cvičenia cítili maximálne komfortne. V opačnom prípade môže dôjsť k tomu, že sa budete počas cvičenia hrbiť, za čo sa Vám určite neskôr nepoďakuje vaša chrbtica.

O rotopedy je v poslednej dobe čoraz väčší záujem. Umožňuje precvičenie svalov celého tela. Výsledkom býva spevnenie najmä dolných partií, čo je úplne ideálne pri chudnutí. Po náročnom dni strávenom v práci a času venovanom starostlivosti o deti a domácnosť Vám určite dobre padne večerné cvičenie na rotopede aj spolu s rozcvičkou. Uvidíte, že si dostatočne prevetráte hlavu a načerpáte veľa pozitívnej energie, ktorá je v dnešnom svete viac ako nevyhnutná