Eliptické trenažéry
Vedeli by ste si predstaviť cvičiť a zároveň pozerať televízny program alebo počúvať obľúbenú hudbu? Pri takomto pravidelnom cvičení sa dočkáte vytúžených výsledkov. Áno, odteraz je to skutočne možné vďaka jedinečným eliptickým trenažérom.
Eliptické trenažéri sa počas posledných pár rokov stali neodmysliteľnou súčasťou všetkých fitness centier. Bodaj by nie, keď umožňujú cvičenie zamerané na všetky partie tela.
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že nejestvuje rozdiel medzi orbitrekom a eliptickými trenažérmi. Ubezpečujeme Vás, že opak je pravdou! Keď sa však tak na seba vzájomne veľmi podobajú, v čom sú rozdielne? V čom sú spočívajú ich výhody? Dovoľte, aby sme Vám v nasledujúcich riadkoch predstavili čo najpresnejšie eliptické trenažéri.
V anglickej terminológií sa môžete pri zmienke o eliptických trenažérov stretnúť aj s pojmom elipticall. Eliptický trenažér predstavuje moderný fitness prístroj určený na posilňovanie všetkých častí tela. Cvičením na eliptických trenažéroch pohybujete v elipsovitom tvare rukami a nohami. Dochádza tak k efektívnemu posilňovaniu horných aj dolných partií. Cvičením na eliptických trenažéroch sa taktiež efektívne formuje sedací a stehenný sval. Keď si vezmete do úvahy, že v dnešnej dobe narastá čoraz viac pracovníkov vykonávajúcich sedavé zamestnanie, ide skutočne o veľmi efektívny nástroj na posilňovanie.
Špecifický rozdiel medzi eliptickými trenažérmi a orbitrekmi spočíva v tom, že vďaka efektívnejšiemu precvičovaniu celého tela dochádza k výraznejšiemu šetreniu kĺbov. Práve preto sa odporúča ako náhrada nielen za orbitreky, ale aj za bežecké pásy.
Cvičenie na eliptických trenažéroch je vhodné aj pre tých, ktorí sa chcú zamerať na posilňovanie horných partií tela, kde patria brušné svaly, svaly predlaktia, svaly hrudníka a svaly horných končatín. Cvičenie na eliptických trenažéroch sa odporúča aj na rozohriatie, teda na prípravu pred ďalším, náročnejším cvičením. Ideálne je cvičiť na rotopede 20 minút a následne začať posilňovať so závažiami alebo pomocou posilňovacích lavíc či posilňovacích veží.
Možno si teraz myslíte, že skutočne nie je rozdiel v cvičení na orbitreku a v cvičení na eliptických trenažéroch. Žiaľ, teraz Vás musíme sklamať. Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, opak je aj v tomto prípade skutočne pravdou. Vedecký výskum a vývoj idú dopredu a rovnako sú na tom aj fitness zariadenia. Veď si porovnajte vybavenie fitness centier v minulosti a dnes. Majú viac eliptických trenažérov ako rotopedov.
Pri cvičení na eliptickom trenažéri je potrebné, na rozdiel od orbitrekov udržiavať prirodzený, vzpriamený postoj rovnako ako pri bežnej chôdzi. Ruky a ramená je potrebné vystrieť, pohľad nasmerovať smerom vpred a zbytočne sa nehrbiť. Ideálne je nájsť si niekde v miestnosti strategický bod, na ktorý budete zameriavať svoju pozornosť. Môže ísť napríklad o obraz alebo televízny program.
Elipticall rovnako ako orbitreky obsahuje ergonomicky tvarované rukoväte. Počas cvičenia je vhodné meniť polohu úchopu rúk. Môžete rukoväť uchopiť vyššie, v strednej polohe alebo aj nižšie. Výber nechávame na Vás.
Podobne ako orbitreky, aj elipticall obsahuje nášľapné plochy, do ktorých je potrebné vložiť svoje chodidlá. Odporúča sa cvičenie na eliptickom trenažéri v športovej obuvi, pretože pri cvičení na boso môže dochádzať k pravidelnému skĺzaniu chodila, čo cvičiaceho môže v neprimeranej miere namáhať a spôsobovať pri cvičení ťažkosti.
Pri cvičení na eliptickom trenažéri nesmiete zabúdať na dýchanie. Malo by byť pravidelné. Je vhodné opakovať hlboký nádych a hlboký výdych. Tento spôsob dýchania sa odporúča uplatňovať aj pri zvolení vyšších rýchlostí. Nezabúdajte, že dýchanie je nevyhnutné pri akomkoľvek cvičení.
V ponuke nášho e-shopu možno nájsť množstvo eliptických trenažérov, ktoré sa od seba navzájom líšia. Všetky majú niečo spoločné, ale aj niečo odlišné. Samozrejme, záleží od toho, čo od daného prístroja očakávate.
K spoločným znakom eliptických trenažérov patrí zabudovaný LCD displej. Pomocou neho sa dozviete, pre Vás všetky potrebné informácie ohľadom práve prebiehajúceho cvičenia. Môžete sa tak dozvedieť o dĺžke cvičenia, aktuálne prejdenej vzdialenosti a množstve spálených kalórií. Dnes už každý moderný eliptický trenažér obsahuje na ergonomicky tvarovaných rukovätiach merače srdcovej frekvencie. Informácia ohľadom vašej aktuálnej srdcovej frekvencii počas cvičenia vás taktiež neminie.
Eliptické trenažéri sú vhodné pre všetkých, ktorí sú zaneprázdnení a majú pocit, že by pravidelné návštevy fitness centra nestíhali. Môžete napríklad umiestniť svoj eliptický trenažér v obývačke pred televízor. Môžete sledovať Váš obľúbený televízny program a zároveň posilňovať celé telo. Zabijete tak dve muchy jednou ranou.
V prípade, že ste sa rozhodli schudnúť, odporúča sa cvičenie na eliptickom trenažéri ráno, na lačno, prípadne dve až tri hodiny po jedle, najlepšie po obede. Ak nemáte čas po obede cvičiť na eliptickom trenažéri, odporúčame zmenšiť obedovú porciu a zvýšiť porciu večere. Následne po večeri je vhodné cvičiť na eliptickom trenažéri. Vhodné je upraviť si aj stravovacie návyky. Zo svojho jedálnička obmedzte potraviny obsahujúce zvýšený podiel tukov a počas dňa konzumujte viac ovocia a zeleniny. Nezabúdajte na dodržiavanie pitného režimu nielen počas cvičenia na eliptickom trenažéri, ale aj počas bežného dňa. Ideálne je vypiť denne 3-3,5 l tekutín, najlepšie vody.
Pri výbere vhodného eliptického trenažéru musíte brať do úvahy množstvo dôležitých parametrov. Dnešné moderné eliptické trenažéri sú vybavené špeciálnym magnetickým brzdným systémom, ktorí zabezpečuje plynulú reguláciu a veľmi tichý chod. Veľmi dôležitým, dá sa povedať, že hlavným komponentom všetkých eliptických trenažérov je záťažové koleso elipticallu. Jeho hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí od 4 do 10 kg. Pri výbere ideálneho eliptického trenažéru platí, že čím ťažšie záťažové koleso, tým lepšia voľba, nakoľko sa môže zabezpečiť kvalitnejší a efektívnejší tréning. Pri výbere vhodného eliptického trenažéru by ste nemali zabúdať ani na jeho rozmery. V tomto smere musíte vziať do úvahy rozmery priestoru, v ktorom sa rozhodnete Váš nový eliptický trenažér umiestniť.
Samozrejme, nesmiete zabúdať na pravidelnosť tréningu. Čím častejšie, tým lepšie.