Kategórie

Činky na cvičenieČinky patria k najtypickejším a najobľúbenejším fitness nástrojom. Keď sa povie fitness, cvičenie alebo posilňovanie, určite mnohým z nás napadnú predovšetkým ľudia, ktorí cvičia pomocou činiek. Niet sa ani čomu čudovať, pretože už ľudia v staroveku, ale aj v stredoveku naberali dostatok fyzickej sily a svalovej hmoty prostredníctvom dvíhania závažia určitej hmotnosti. V konečnom dôsledku môžeme povedať, že aj činky predstavujú závažie istej hmotnosti. Veľkou výhodou, ktoré so sebou činky na cvičenie prinášajú je hlavne to, že sú cenovo veľmi prijateľné. Sú tak dnes dostupné pre každého, kto má chuť naberať svalový objem

činky na cvičeniecinky na cvicenie


Činky na cvičenie nájdete TU: http://fitness-sport.sk/37-cinky


Je len na vás, s akou hmotnosťou činiek budete cvičiť. Vo všeobecnosti však musíte dávať pozor na to, aby ste sa zbytočne nepodceňovali, prípadne nepreceňovali. Ak budete zbytočne podceňovať úroveň vašej fyzickej kondície a dosiahnutej fyzickej sily, tak vás to bude iba brzdiť pri dosahovaní lepších výkonov. Oveľa horšie je to však v prípade, kedy by ste svoje svoju fyzickú silu a možnosti preceňovali. V tomto prípade to môže skončiť aj vašimi vážnymi zdravotnými problémami. Pred tým ako začnete cvičiť pomocou činiek, poraďte sa so svojim fitness trénerom alebo s niekým, kto sa cvičeniu a posilňovaniu venuje už dlhšiu dobu. Ak si necháte poradiť, nie je to žiadnou hanbou, ale skôr naopak, môže vám to neskôr pomôcť v dosahovaní oveľa lepších výkonov.

Činky na cvičenie rozlišujeme v prvom rade na základe cenovej hladiny, v ktorej sa pohybujú. Na základe toho poznáme tzv. lacné činky. Tieto činky na cvičenie sú určené predovšetkým pre ženy a ich hmotnosť sa pohybuje od 1 kg do 4 kg.  Používajú sa pri rozličných pohybových aktivitách, pri ktorých je možné mať ruky voľné. Sú ideálny doplnkom napríklad pri behaní, používaní švihadla, posilňovacieho kolieska či rotačného disku. Väčšinou sa stretávame s tým, že sú potiahnuté vinylovým alebo neoprénovým materiálom a sú dostupné vo viacerých farebných prevedeniach.

Medzi najznámejšie a najčastejšie používané činky na cvičenie jednoznačne patria klasické jednoručky. Ako už možno zo samotného názvu vyplýva, tak vykonávanie cvičenia prostredníctvom klasických jednoručiek je založené na tom, že v každej ruke budete držať jednu jednoručku. Existujú aj cvičenia, pri ktorých sa používa iba jeden kus klasických jednoručiek. Najčastejšie sa však môžete stretnúť s cvikmi, pri ktorých sa používajú dva kusy klasických jednoručiek. Jednoručky môžete dostať v presnej stanovenej hmotnosti. Túto hmotnosť nemôžete neskôr upravovať. Taktiež však poznáme jednoručky, ktoré sa predávajú spolu so setom špecifického závažia. Výhodou tohto setu je skutočnosť, že si môžete následne sami zvoliť, hmotnosť závažia, s ktorým budete vykonávať cvičenie.

Existujú však aj činky na cvičenie, ktoré nie sú určené pre cvičiacich nachádzajúcich sa na všetkých úrovniach fyzickej kondície. Príkladom môžu byť veľké činky, prípadne olympijské činky. Tieto činky na cvičenie sú určené iba pre pokročilých a profesionálov. Nie sú vhodným riešením na cvičenie pre začiatočníkov a mierne pokročilých. Pri cvičení pomocou týchto činiek na cvičenie je potrebné, aby ste mali v rukách dostatok fyzickej sily a vypracovaný istý svalový objem. Závažie, ktoré sa nachádza na týchto činkách sa pohybuje v hmotnostnom rozpätí od 15 kg vyššie. Ako vidíte, činiek na cvičenie je dnes veľké množstvo.