Kategórie

Trenažéry

 

 

V dnešnej uponáhľanej dobe existuje veľmi veľa ľudí, ktorí majú množstvo povinností. Musia sa venovať práci, starostlivosti o svoje deti a domácnosť. Radi by sa venovali aj nejakej špecifickej pohybovej aktivite, ale nazdávajú sa, že na to by nemali dostatok času. V súčasnej dobe, kedy je značný rozvoj informačno-komunikačných technológií je možné, aby ste sa pohybovej aktivite venovali každý deň aspoň 15 minút. Čo je ešte lepšie, pri tomto cvičení sa tiež môžete venovať sledovaniu svojho obľúbeného televízneho programu, prípadne počúvaniu hudbu. Čo by ste povedali na to, ak by ste mohli vykonávať dve veci naraz? Bolo by to skutočne perfektné, však? Ak si myslíte, že by ste si mohli nájsť minimálne vyššie spomínaných 15 minút denne na to, aby ste mohli pravidelne cvičiť, svoju pozornosť môžete zamerať na trenažéry.

 eliptické trenažéryveslovacie trenažéry

 

Veslovacie a eliptické trenažéry nájdete TU: http://fitness-sport.sk

 

Trenažéry sú bežnou súčasťou fitness centier. Dnes už každé, aj menšie fitness centrum, ktoré svojim klientom ponúka iba posilňovanie na rôznych fitness strojoch obsahuje aj rôzne trenažéry. Sú ideálnou voľbou na rozohriatie organizmu.  Vykonávanie cvičenia na trenažéroch sa odporúča pred samotným posilňovaním, ktoré je fyzicky náročné. Na prvý pohľad si môžete myslieť, že posilňovanie vôbec nie je fyzicky náročné, ale opak je skutočne pravdou. Veľa fitness nadšencov,  aj profesionálov vám potvrdí, že častokrát sa pri odchode z fitness centra cítia unavení.  Ak sa rozhodnete zakúpiť si trenažéry na domáce použitie, musíte počítať s tým, že zaberú väčšie množstvo úžitkovej plochy.  Ideálne miesto na umiestnenie trenažérov je v obývačke pred televízorom, v spálni alebo na väčšej krytej terase.

 

V súčasnej dobe, kedy je značný rozmach a vplyv informačno-komunikačných technológií, je viac ako samozrejmé, že sa tento vplyv preniesol aj do sveta fitness. Špecifickým dôsledkom toho je skutočnosť, že dnešné moderné trenažéry obsahuje aj počítať s kvalitným LCD displejom. V závislosti od výšky cenovej relácie, bývajú niektoré LCD displeje na jednotlivých trenažéroch aj podsvietené.  Užitočnosť počítača pri cvičení pomocou trenažéru spočíva v tom, že sa tak môžete pohodlne, veľmi ľahko a rýchlo dozvedieť všetky potrebné informácie o vašom aktuálne prebiehajúcom cvičení. Ihneď sa tak môžete dozvedieť o dĺžke prejdenej vzdialenosti v metroch, dĺžke času cvičenia v minútach a sekundách,  množstve spálených kalórií a hodnote vašej tepovej frekvencie. Dnešné trenažéry obsahujú ergonomicky tvarované rukoväte s meračmi pulzov. Postačí, ak na ne umiestnite na pár minút svoje ruky. Dozviete sa tak hodnotu vašej aktuálnej tepovej frekvencie. Väčšina profesionálnych fitness trénerov sa zhoduje v tom, že by sa mala pohybovať na hodnote okolo 150.

 

Keď sa povie slovo trenažéry, tak si musíte uvedomiť, že v konečnom dôsledku tam patria všetky fitness prístroje, ktoré vám umožňujú vykonávanie špecifickej pohybovej aktivity na jednom mieste. Máme tým na mysli tú pohybovú aktivitu, ktorú by ste mohli v prírode, prípadne v širšom zmysle slova v exteriéry vykonávať tak, že sa budete pohybovať z miesta na miesto. Pri trenažéroch sa však hýbete na jednom mieste. Nepohybujete sa v rámci priestoru, v ktorom sa váš trenažér nachádza. Patria sem preto steppery, rotopedy, veslovacie trenažéry, eliptické trenažéry,  ale aj veľmi obľúbené bežecké pásy. Každý z týchto trenažérov vám umožní vykonávanie inej pohybovej aktivity.

 

Steppery vám umožňujú vykonávanie chôdze na jednom mieste. Cvičenie na tomto trenažéry je založené na tom, že striedavo pohybujete nášľapnými plochami hore a dolu. Pri veslovacom trenažéry vykonávate pohyb podobný veslovaniu. Cvičenie na tomto trenažéry sa odporúča po náročnej fyzickej aktivite. Vhodný je preto nielen pre profesionálnych veslárov, ale aj tých, ktorí sa pravidelne a intenzívne venujú plávaniu. Rotoped vám umožňuje vykonávanie pohybu, ktorý je totožný s bicyklovaním. Eliptický trenažér obľubujú hlavne pravidelný návštevníci fitness centier, rovnako ako aj bežecký pás, ktorí majú veľmi radi priaznivci behania, najmä počas zimných mesiacov, kedy sú podmienky na behanie v exteriéry značne obmedzené počasím.