Kategórie

Činkový set

 

Venujete sa posilňovaniu už dlhšiu dobu? Vzhľadom na úroveň vašej fyzickej kondície sa zaraďujete medzi pokročilých alebo profesionálov? Odporučil vám váš osobný tréner pri poslednej spoločnej konzultácií, aby ste sa zamerali na posilňovanie pomocou činiek? Chceli by ste nabrať silu a svalovú hmotu v oblasti horných partií, kde patria ruky a chrbát? Chceli by si ste, aby si  aj ľudia z vášho okolia všimli, že sa pravidelne a intenzívne venujete posilňovaniu? Chceli by ste čas strávený vo fitness centre v pozitívnom zmysle využiť aj pri každodennom živote? Chceli by ste mať v rukách vyššiu silu ako predtým? Ak áno, tak potom presne pre vás je určený činkový set.

Nie je žiadnym tajomstvom, že v každom fitness centre sa nachádzajú činky?  Ide o jeden z najtypickejších fitness nástrojov, ktoré sa používajú pri systematickom, cieľavedomom a zámernom nadobúdaní svalovej hmoty. Keď sa však pozrieme na činku dôkladnejšie, zistíme, že každá sa skladá z troch veľmi dôležitých komponentov. Samostatne by jeden bez druhého asi veľmi ťažko vytvorili činku. Prvým dôležitým komponentom je posilňovacia tyč. Poznáme viacero druhov posilňovacích tyčí. Môže ísť o rovnú posilňovaciu tyč, posilňovaciu tyč mierne lomenú alebo posilňovaciu tyč silne lomenú. Najčastejšie sa pri využívaní činky používa rovná posilňovacia tyč.

činkový setcinkovy set

Činkový set za najlepšiu cenu nájdete TU: http://fitness-sport.sk/38--cinkove-sety

Ďalším komponentom, rovnako nevyhnutným na vytvorenie činky sú závažia. Pochopiteľne, okrem hmotnosti sa od seba závažia odlišujú aj materiálom, z ktorého sú vyrobené. Najčastejšie sa tak môžete stretnúť s betónovým, liatinovým alebo železným závažím. Posledný, ale tiež rovnako dôležitým komponentom, pomocou ktorého je potrebné vytvoriť činku je bezpečnostný hriadeľ. Umiestňuje sa na oba konce posilňovacej tyče po tom, ako na ňu naložíte závažia. Je veľmi dôležitý, pretože vďaka nemu sa nemôže stať, že by vám závažie počas cvičenia spadlo na zem. Závažie umiestnené na posilňovacej tyči musí byť pevné a stabilné, v žiadnom prípade vám nemôže z nej vypadnúť smerom na podlahu.

V konečnom dôsledku môžeme povedať, že bez vyššie uvedených komponentov by nemohol existovať žiaden činkový set. V každom činkovom sete nájdete všetky spomínané komponenty, bez ohľadu na to, v akej cenovej relácií sa nachádza daný činkový set. Slúži na vytvorenie činky, takže pokiaľ by sa tam nenachádzal, nebolo by možné vytvoriť z neho činku. V praxi sa môžete stretnúť tiež aj s pojmom nakladací set alebo nakladací činkový set. Uvedené pojmy sa používajú z toho dôvodu, že vytvorenie činky je založené na nakladaní závažia na posilňovaciu tyč.

Činkový set obsahuje viacero kusov závažia. Najčastejšie sa môžete stretnúť s tým, že činkový set obsahuje 6 kusov závažia s hmotnosťou 1,25 kg. Závažie tejto hmotnosti sa používa v prípade, že vám fitness tréner odporučí pomaly zvyšovať hmotnosť závažia pri cvičení. Vo všeobecnosti totiž platí, že zvyšovanie hmotnosti závažia by sa malo uskutočňovať v pomalších a menších krokoch. Práve na to je určené závažie tejto hmotnosti. Môžete si spolu so závažím vyššej hmotnosti postupne zvyšovať hmotnosť závažia pri cvičení. Nemusíte si nutne pri každom pravidelnom tréningu nakladať závažie rovnakej hmotnosti. Môžete si napríklad iba na jednu stranu naložiť dva kusy závažia tejto hmotnosti a na druhú stranu si môžete naložiť napríklad iba jeden kus závažia tejto hmotnosti.

Neodmysliteľnou súčasťou činkového setu je 6 kusov závažia s hmotnosťou 2,5 kg. Rovnako ako závažie s hmotnosťou 1,25 kg, tak aj toto závažie sa používa v prípade, že vám bolo prostredníctvom vášho fitness trénera odporučené postupné nakladanie závažia na činku. Ak ste si na činku naložili všetky kusy závažia s hmotnosťou 1,25 kg, môžete ho postupne zameniť za závažie s hmotnosťou 2,5 kg. Majte však na pamäti, že ak sa rozhodnete naložiť si na činku všetky kusy závažia s hmotnosťou 2,5 kg, budete tak posilňovať so závažím s celkovou hmotnosťou 15 kg. Pred každým nakladaním závažia odporúčame, aby ste sa poradili so svojím osobným fitness trénerom.

Ďalej sa v rámci činkového setu môžete stretnúť s 8 kusmi závažia s hmotnosťou 5 kg. Cvičene pomocou závažia tejto hmotnosti je ideálnou voľbou pre tých, ktorí začínajú posilňovať pomocou činky. Môžete začať napríklad tak, že pri prvom tréningu si na činku naložíte po oboch stranách jeden kus závažia s tou hmotnosťou. Pri ďalšom tréningu si môžete okrem závažia tejto hmotnosti naložiť na oba konce činky jeden kus závažia s hmotnosťou 1,25 kg alebo s hmotnosťou 2,5 kg. Ak vám tréner odporučí pri ďalšom tréningu zmierniť hmotnosť závažia, s ktorým by ste mali posilňovať, môžete si naložiť okrem závažia tejto hmotnosti a dvoch kusov závažia s hmotnosťou 1,25 kg ešte na jednu stranu závažie s hmotnosťou 1,25 kg. Pri postupnom nakladaní závažia na činku totiž platí, že pomaly ďalej zájdete. Nie je vhodné zbytočne si naraz nakladať na činku závažie vyššej hmotnosti a neskôr zistiť, že ste iba zbytočne precenili svoje sily.  

Ďalej činkový set obsahuje 4 kusy závažia s hmotnosťou 10 kg. Závažie tejto hmotnosti sa odporúča na posilňovanie pre pokročilých a profesionálov. Je vhodné pre  tých, ktorí pravidelne cvičia so závažím s hmotnosťou 5 kg umiestnených na oboch stranách činky a so 6 kusmi závažia s hmotnosťou 1,25 kg. Ak ste sa však vďaka svojmu pravidelnému a poctivému cvičeniu dostali až tak ďaleko, že môžete cvičiť so závažím s hmotnosťou 15 kg a viac, môžete použiť aj 4 kusy závažia s hmotnosťou 10 kg. Ak teda na obe strany činky umiestnite dva kusy závažia s hmotnosťou 10 kg, budete tak celkovo dvíhať pomocou oboch svojich rúk závažie s hmotnosťou 40 kg.

Ak ste sa rozhodli zakúpiť si činkový set nachádzajúci sa vo vyššej cenovej relácií, tak sa tiež môžete stretnúť s tým, že okrem vyššie spomínaného závažia, sa v činkovom sete nachádza viacero posilňovacích tyčí.  Pri cenovo drahšom činkovom sete sa môžete stretnúť s tým, že okrem rovnej posilňovacej tyče sa v ňom nachádza aj posilňovacia tyč mierne lomená alebo tiež posilňovacia tyč silne lomená. Okrem toho sa však v činkovom sete nachádzajú aj dva kusy kratších rovných posilňovacích tyčí. V ich strednej časti sa nachádza mierne vrúbkovaná alebo plastová časť. Je určená na pohodlné uchopenie. Tieto dva kusy kratších posilňovacích tyčí sú určené na pohodlné a praktické vytvorenie činiek jednoručiek. Ako už z názvy vyplýva,  klasickú jednoručku môžete uchopiť iba do jednej ruky.

Na vytvorenie klasickej jednoručky budete potrebovať závažie s hmotnosťou 1,25 kg alebo 2,5 kg. Ak máte kamaráta alebo kolegu, ktorí sa vzhľadom na úroveň svojej fyzickej kondície zaraďuje medzi začiatočníkov alebo mierne pokročilých, môžete mu požičať určitý počet závažia s hmotnosťami 1,25 kg a 2,5 kg a dva kusy kratšej rovnej posilňovacej tyče. Taktiež môžete klasické jednoručky používať pred posilňovaním so samotnou činkou.