Blog / Články

Závažie a závažia

Pridané: 07.05.2018

Nie je žiadnou novinkou, že k pravidelnému a intenzívnemu posilňovaniu patrí tiež aj používanie závažia. Možno sa to nezdá, ale aj v minulosti ľudia posilňovali a taktiež na to používali závažia. Neboli to síce závažia v tvare kotúčov, ale taktiež boli určené na posilňovanie. Ľudia v staroveku dvíhali hlavne rôzne drevené výrobky, ťažké konáre stromov či rôzne kovové a železné predmety. Neuverili by ste, ale aj vďaka tomu sa im podarilo nabrať dostatok fyzickej sily a svalovej hmoty, aby sa mohli v prípade potreby obrániť pred svojim nepriateľom.

Samozrejme, v dnešnej dobe vôbec nie je potrebné na vykonávanie posilňovania dvíhať rôzne ťažké predmety. Poznáme aj oveľa efektívnejší a účinnejší spôsob. Je ním predovšetkým posilňovanie, ktoré je možné vykonávať napríklad v pohodlí domova, prípadne vo fitness centrách. Je skutočne iba na Vás a závisí to, samozrejme, od Vašich možností, či dáte prednosť cvičeniu doma alebo vo fitness centre. Koľko ľudí, toľko chutí. Niekomu vyhovuje cvičenie doma, ďalší skôr dáva prednosť cvičeniu vo fitness centre, aby bol medzi ľuďmi. Jednoducho, každý z nás je iný a každému vyhovuje niečo úplne iné.

 

Ak sa rozhodnete pravidelne navštevovať fitness centrum tak vedzte, že v tomto prostredí môžete nájsť skutočne dostatočné množstvo závažia, ktoré sa postará o to, aby ste nabrali svalový objem a zvýšili úroveň svojej fyzickej kondície. Musíte však pri výbere hmotnosti závažia klásť najväčší dôraz najmä na úroveň svojej fyzickej kondície. Nie je totiž vhodné, aby ste ako začiatočník vykonávali cvičenie so závažím, ktoré je ťažšie ako 10 kg. Môže to mať pre Vás skutočne veľmi negatívne, hlavne zdravotné následky. Napríklad budete mať svalovku, ľudovo zvanú „svalovicu“, že nebudete môcť cvičiť minimálne týždeň. V oblasti fitness totiž platí, že je vhodné zvoliť zlatú strednú cestu.

 

V podmienkach fitness centra môžete vykonávať cvičenie pomocou závažia tak, že si na rôznych fitness strojoch môžete zvoliť hmotnosť závažia, ktoré budete dvíhať. Tieto špeciálne fitness stroje obsahujú špeciálny kolík, pomocou ktorého je možné vybrať si hmotnosť závažia, samozrejme, s ohľadom na úroveň Vašej fyzickej kondície. Je totiž skutočne veľmi dôležité, aby ste brali na tento špecifický aspekt ohľad.

 

Existujú však aj také fitness stroje, na ktoré je potrebné, aby ste si sami, na základe svojho vlastného uváženia nakladali závažie Vami zvolenej hmotnosti. Znamená to, že v týchto fitness strojoch nie je prítomný žiaden špeciálny kolík, ktorý by Vám jednoducho umožnil naloženie závažia. Závažie tak musíte chytiť do rúk a naložiť si ho fitness stroj. Patrí sem napríklad špeciálny fitness stroj, ktorý v hornej časti obsahuje tyče určené na naloženie závažia. Pomocou tohto špeciálneho fitness stroja je možné, aby ste posilňovali hlavne bicepsy, tricepsy a deltové svaly. Samozrejme, aj v tomto prípade musíte dávať dôraz na úroveň svojej fyzickej kondície.

 

Taktiež je možné, aby ste si vo fitness centre naložili závažie na posilňovaciu tyč a tak posilňovali. Ak patríte skôr medzi mierne pokročilých, prípadne pokročilých, môžete ju dvíhať v ľahu a tak ju dvíhať smerom zhora až k svojmu hrudníku. Ďalšia možnosť je taká, že sa postavíte a tak budete dvíhať závažie, aby ste dosiahli nielen zvýšenie úrovne svojej fyzickej kondície, ale tiež aj formovanie hlavne deltového svalu a svalu chrbta.

 

Závažia však tiež môžete používať aj v domácom prostredí. Vôbec nie je pravda, že by ste museli kvôli cvičeniu pomocou závažia pravidelne navštevovať fitness centrum. Všetko je o ľuďoch a je veľkou pravdou, že koľko je ľudí, toľko je aj chutí. Presne to isté platí aj pri cvičení so závažím. Niekto preferuje cvičenie v pohodlí svojho domova, ďalší zasa s radosťou navštevuje fitness centrum. Všetko je iba na Vás. Pochopiteľne, ak sa vraciate domov z práce v podvečerných, prípadne večerných hodinách, tak potom je pre Vás určite lepšie, ak si zakúpite závažie, napríklad aj v našom e-shope a budete vykonávať cvičenie v pohodlí svojho domova. Je to pochopiteľné, pretože z práce prichádza človek domov unavený, je potrebné si aspoň na chvíľu oddýchnuť a následne začať cvičiť. Nie je vhodné, aby ste šli cvičiť ihneď po návrate z práce. Ľudský organizmus predsa potrebuje aj chvíľu oddychu.

 

Na to, aby ste mohli pomocou závažia cvičiť v pohodlí svojho domova nebudete potrebovať špeciálne fitness stroje, ako je to v prípade fitness centra. Kľudne môžete cvičiť aj takým spôsobom, že uchopíte závažie do rúk a následne ho budete dvíhať, napríklad smerom zhora nadol alebo naopak, zdola nahor. Pri tomto cvičení odporúčame, aby ste použili špeciálne rukavice na cvičenie. Je totiž skutočne veľmi dôležité, aby ste dbali nielen na efektivitu cvičenia, ale tiež aj na pohodlie počas cvičenia. V prípade, že nepoužijete špeciálne rukavice, bude sa Vám so závažím cvičiť oveľa náročnejšie. Špeciálne rukavice vôbec nie sú drahé a vydržia veľmi dlho. Nevyžadujú taktiež žiadnu údržbu, takže do popredia tak vystupuje skutočne veľa výhod, ktoré by Vás mohli presvedčiť o ich kúpe.

 

Poznáme niekoľko druhov závaží, stačí si vybrať iba tie, ktoré budú pre Vás najvhodnejšie. Medzi najobľúbenejšie závažia patria tie, ktoré sú vyrobené z betónu. Ich výhody spočíva v prvom rade v tom, že tieto závažia sú obalené v plastovom puzdre. Z praxe určite veľmi dobre viete, že práve plast je materiál, ktorý má veľmi dobré vlastnosti z hľadiska udržiavania. Okrem toho tiež poznáme aj železné a oceľové závažie. Najobľúbenejšie je však práve betónové závažie, ktoré je vhodné na cvičenie nielen vo fitness centrách, ale tiež aj na domáce použitie. V prípade, že sa rozhodnete kúpiť si oceľové alebo železné závažie, tak potom je vhodné, aby ste si spomedzi týchto závaží vybrali tie, ktoré sú lakované, pretože sú najvhodnejšie z hľadiska udržiavania.

 

Nezabúdajte, že aj o závažie je potrebné sa pravidelne starať. Veď sa aj hovorí, že kto chce niečo poriadne mať, musí o to aj dbať. Presne to isté platí aj o závaží. Udržiavanie závažia však vôbec nie je náročné, či už z finančného alebo z časového hľadiska. Pri závažiach totiž postačí, ak ich umyjete približne raz za dva týždne pomocou handry namočenej v teplej mydlovej vode. To je všetko, žiadna ďalšia špeciálna údržba nie je potrebná v prípade závažia.

 

Čo sa týka skladovania závažia, tak je možné zakúpiť si set závažia, ktorý je zabalený v špeciálnom kufríku. Vďaka tomu ho môžete nielen pohodlne a jednoducho skladovať, ale tiež aj prenášať z jedného miesta na druhé. Kufrík môžete skladovať prakticky hocikde. Napríklad v pevnejšej zásuvke, prípadne na dne skrine, v tomto smere to závisí iba od Vašich priestorových možností. Veľkou výhodou závažia je, že vôbec nie je náročné v domácom prostredí z hľadiska úžitkovej plochy. Môžu si ho tak kľudne zakúpiť ľudia žijúci v rodinnom dome, ale tiež aj v bytovom dome. Ako sami vidíte, závaží a možností cvičenia s nimi je veľké množstvo, stačí si vybrať iba podľa Vášho gusta.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

posiľnovacie stroje a lavice
Copyright 2018 - 2023 © posiľnovacie stroje a lavice
Tvorba internetových obchodov - Atomer.sk