Blog / Články

Tyč na činky

Pridané: 07.05.2018

Patríte v oblasti posilňovania medzi pokročilých alebo profesionálov? Odporučil vám preto váš fitness tréner, aby ste svoj pravidelný posilňovací tréning zamerali na cvičenie pomocou činiek? Chceli by ste zvýšiť svoj svalový objem, ale tiež aj získať ešte viac fyzickej sily? Chceli by ste sa udržať v dobrej fyzickej kondícií? Ak áno, tak potom presne pre vás je určené cvičenie pomocou činiek. Ak skutočne patríte medzi pokročilých alebo profesionálov, tak potom nezabúdajte, cvičenie pomocou činiek zaradiť do svojho pravidelného fitness tréningu. Nebojte sa, pokiaľ budete skutočne opatrný, nemôže sa vám nič zlého stať.

Činky predstavujú typické posilňovacie zariadenia, ktoré sú v konečnom dôsledku tak staré ako ľudstvo samo. Činky si obľúbili všetci fitness nadšenci po celom svete. Korene činiek môžeme nájsť už v staroveku. Počas tejto špecifickej historickej epochy sa používali pri tréningu bojovníkov rôzne predmety, ktoré neboli unikátne svojou veľkosťou ako predovšetkým svojou hmotnosťou. Nie, v tom čase ešte nepoznali činky v takom tvare ako dnes. Používali rôzne predmety, ale v konečnom dôsledku výsledný efekt v podobe naberania svalovej hmoty a fyzickej sily bol rovnaký.

 

Dnes môžete nájsť činky vo všetkých fitness zariadeniach. Hoci sú činky určené pre pokročilých alebo profesionálov, ktorých je menej ako začiatočníkov alebo mierne pokročilých, musí na nich myslieť každý majiteľ fitness centra. Činka je fitness nástroj, ktorí sa v konečnom dôsledku skladá z viacerých nerozlučných komponentov. V prvom rade je to tyč na činky. Ďalej sem patrí samozrejme závažie rôznej hmotnosti. Toto závažie býva vyrobené z rôznych materiálov. Najčastejšie sa však môžeme stretnúť s betónovým, liatinovým alebo železným závažím. Pri výbere závažia dbajte predovšetkým na jeho hmotnosť, kedy musíte zohľadniť hlavne úroveň vašej fyzickej kondície. Posledným, veľmi dôležitým komponentom, taktiež potrebným na vytvorenie činky je bezpečnostný hriadeľ.

 

Svoju špeciálnu pozornosť si zaslúži hlavne tyč na činky. Bez tyče na činky by nebolo možné nakladanie závažia a tým pádom by nemohla byť vytvorená žiadna činky. Tyč na činky sa tiež odlišujú v niektorých, veľmi dôležitých aspektoch. V prvom rade je to hlavne cenová hladina, v ktorej sa daná tyč na činky pohybuje. Cena tyče na činky závisí predovšetkým od materiálu, z ktorého je daná tyč na činky vyrobená. Najčastejšie býva tyč na činky vyrobená práve zo železného materiálu. Na oboch koncoch obsahuje dnes už skoro každá tyč na činky aj mierne vrúbkovanie, ktoré uľahčuje zabezpečenie pevného a stabilného umiestnenia závažia.

 

Na prvý pohľad sa môže zdať, že prázdna tyč na činky nie je v skutočnosti vôbec ťažká, ale opak je skutočne pravdou. Tyč na činky bez naloženého závažia má hmotnosť 20 kg. Pri nakladaní závažia na tyč preto berte na vedomie, že musíte vždy počítať s hmotnosťou závažia a tiež k tomu pripočítať aj hmotnosť samotnej tyče na činky. Ak sa teda rozhodnete na tyč na činky naložiť z jednej strany závažie s hmotnosťou 10 kg, z druhej strany tiež naložíte závažie s hmotnosťou 10 kg a pripočítate k tomu ešte aj hmotnosť tyče na činky, čo predstavuje 20 kg, spolu budete teda pri posilňovaní dvíhať hmotnosť až 40 kg (10 kg + 10 kg + 20 kg = 40 kg). Tyč na činky je vhodné umiestniť napríklad na špeciálny stojan. Tento stojan sa zvykne umiestňovať na konci rovnej posilňovacej lavice. Rovnej posilňovacej lavici a tomuto stojanu sa tiež zvykne hovoriť aj bench lavica.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

posiľnovacie stroje a lavice
Copyright 2018 - 2022 © posiľnovacie stroje a lavice
Tvorba internetových obchodov - Atomer.sk