Hrazda
Chceli by ste zvýšiť úroveň svojej fyzickej kondície? Boli by ste skutočne veľmi radi, ak by sa vám podarilo nabrať dostatok svalovej hmoty v hornej časti vášho tela? Sem patria hlavne bicepsy, tricepsy, veľký prsná sval, deltový sval a svaly chrbta. Túžite po tom, aby ste mali vypracované telo, ktoré vám môžu ľudia z vášho okolia iba závidieť? Myslíte si, že vám chýba dostatok fyzickej sily? Táto skutočnosť sa vám určite veľmi zíde v každodennom živote. Môžete ju využiť napríklad pri zdvíhaní alebo prenášaní ťažkých vecí. Na to, aby ste mohli nabrať dostatok svalovej hmoty a fyzickej sily sa vám určite zíde hrazda.
Hrazda patrí k obľúbenému posilňovaciemu zariadeniu, ktoré využívajú ľudia po celom svete. Dnes hrazda môžete nájsť skutočne v každom fitness centre. Pýtate sa prečo? Odpoveď je skutočne veľmi jednoduchá. Naberanie svalovej hmoty a fyzickej sily je predsa základom každého posilňovania a hrazda v tomto smere zohráva skutočne veľmi dôležitú úlohu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že cvičenie pomocou tohto jednoduchého zariadenia vôbec nie je ťažké, ale pravdou je, že ide skutočne o cvičenie, ktoré je náročné po fyzickej stránke.
Možno si myslíte, že hrazda je len jedného druhu. Opak je však pravdou. Hrazda sa delí podľa toho, kde sa ju rozhodnete umiestniť. Na základe toho poznáme hrazda do stropu. Pri tomto druhu je veľmi dôležité podotknúť, že po jeho zakúpení a následnom zmontovaní podľa návodu je ešte potrebné, ako už zo samotného názvu vyplýva, aj montáž do stropu. Pri vykonávaní tejto montáže bude potrebné, aby ste použili vŕtačku. Musíte však byť pri tom skutočne veľmi opatrní, pretože nie je žiaduce, aby vám počas cvičenia spadol hrazda smerom na podlahu. Môže to mať negatívne následky na vašom zdraví, ale tiež aj na podlahe. Pri montáži, ktorú si vyžaduje hrazda do stropu buďte preto zvlášť opatrní a dôslední.
Hrazda do stropu sa veľmi podobá na hrazdu so steny. V konečnom dôsledku môžeme povedať, že rozdiel je iba v tom, že hrazda do steny sa nemontuje do stropu, ale do steny. Napriek tomu sú tieto dva druhy veľmi podobné. Obe totiž obsahujú vodorovnú a tiež aj paralelné tyče. Môžete na nich pohodlne a bezpečne vykonávať zhyby a kliky. Hrazda so steny, podobne ako hrazda do stropu si tiež vyžaduje montáž pomocou vŕtačky. Musíte byť aj v tomto prípade skutočne veľmi opatrní a dôsledný. Hrazda do steny tiež musí byť umiestnená na pevno a stabilnom mieste, aby sa vám nestalo, že vám počas cvičenia spadne smerom na podlahu. Podobne ako hrazda do stropu, tak aj hrazda do steny vám umožní vykonávanie zhybov a klikov.
Medzi ľuďmi žijúcimi v bytovom dome na dedine alebo na sídlisku je veľmi obľúbená aj hrazda do dverí. Zo všetkých spomínaných druhov hrazda predstavuje ten variant, ktorí vôbec nie je nároční z hľadiska veľkosti úžitkovej plochy, ktorú zaberie v miestnosti. Skôr naopak, veľkou výhodou je v skutočnosti to, že ju môžete po ukončení cvičenia dať dole a odložiť na bezpečne uskladniteľné miesto. Po jej zakúpení bude tiež potrebná montáž pomocou vŕtačky. Nebojte sa, hrazda do dverí nebudete musieť mať stále umiestnenú medzi dvermi. Je potrebná iba montáž dvoch bezpečnostných kruhov na bočných stranách zárubne. Do týchto dvoch bezpečnostných kruhov budete následne umiestňovať hrazda do dverí. Po ukončení cvičenia ju následne môžete zložiť. Dnes niektoré hrazdy do dverí obsahujú tiež aj špeciálny držiak, na ktorí je možné pripevniť posilňovacie laná. Dosiahnete tak vyššej efektivity cvičenia.
Späť na zoznam článkov