Blog / Články

Cementové kotúče

Pridané: 07.05.2018

Venujete sa pravidelne a poctivo posilňovaniu? Patríte medzi pravidelných návštevníkov fitness centier? Máte radi posilňovanie? Myslíte si, že bez posilňovania by ste už vôbec nemohli žiť? Máte veľa povinností, ale zároveň málo času na to, aby ste sa pravidelne venovali posilňovaniu? Boli by ste veľmi radi, ak by ste mohli vykonávať svoj pravidelný tréning zameraný na naberanie sily a svalovej hmoty v oblasti rúk, ale aj nôh v domácom prostredí? Ak áno, tak potom by aj vás mohlo zaujať špecifické vykonávanie jednotlivých cvikov zameraných na posilňovanie horných aj dolných partií ľudského tela, pomocou činky. Činky a s nimi spojené závažia majú niekoľko praktických vlastností, ktoré sa vám budeme snažiť v nasledujúcich riadkoch priblížiť.

Ak sa povie slovo fitness, pravidelné posilňovanie, intenzívne posilňovanie alebo dlhodobé posilňovanie mnohým z nás často napadne postava športovca s vybudovanými svalmi, ktorá dvíha činky. Je to z toho dôvodu, že činky sa stali najtypickejším fitness nástrojom súčasnosti. Ich veľkou výhodou je skutočnosť, že si ich každý fitness nadšenec môže zakúpiť na pravidelné domáce posilňovanie. Činka ako špecifický fitness nástroj sa skladá z niekoľkých, veľmi dôležitých komponentov. Sú pri tvorbe každej činky nenahraditeľné a jeden bez druhého by asi len veľmi ťažko dokázali vytvoriť činku. Týmito komponentmi sú: rôzne druhy posilňovacích tyčí. Poznáme rovné posilňovacie tyče, posilňovacie tyče mierne lomené a tiež aj silne lomené posilňovacie tyče. Väčšina športovcov volí pri tvorbe činky hlavne rovnú posilňovaciu tyč. Na vytvorenie klasických jednoručiek sa tiež používajú dve krátke rovné posilňovacie tyče. Ďalším neodmysliteľným komponentom, ktorý je tiež rovnako dôležitý pri tvorbe činky je práve bezpečnostný hriadeľ. Na prvý pohľad ide iba o malú a bezvýznamnú pomôcku, no skutočnosť je iná. Pri vytvorení činky je jeho význam a funkcia nenahraditeľný. Funkcia bezpečnostného hriadeľa spočíva totiž v tom, že drží závažie naložené na činke v pevnej a stabilnej pozícií. Nie je totiž žiaduce, aby sa vám závažie na činke počas vykonávania cvičenia kĺzalo z jednej strany na druhú alebo padlo na podlahu. Závažie na činke musí byť pevné a stabilné.

 

Neodmysliteľnou a azda aj najdôležitejšou súčasťou každej činky je práve závažie. Najčastejšie je možné vytvoriť si činku pomocou nakladacieho setu. V tomto sete býva vo väčšine prípadov závažie s hmotnosťou 1 kg alebo 1,25 kg, 2,5 kg, 5 kg a niekedy aj 10 kg. Podobne ako pri všetkých iných výrobkoch, tak aj vo svete fitness platí, že obsah balenia každého setu závisí od úrovne cenovej relácie, v ktorej sa daný set pohybuje. Taktiež poznáme okrem nakladacieho setu aj činky, ktoré sa predávajú v už vopred danej hmotnosti. Obsahujú závažie hmotnosti, ktorú nie je možné plynulo regulovať. Jednoducho povedané, ak ste si zakúpili činku s hmotnosťou 5 kg, nie je možné, aby ste z nej spravili činku s hmotnosťou väčšou ako 5 kg. Raz je daná nemenná hmotnosť závažia.

 

Pri závaží je veľmi dôležité zdôrazniť to, z akého materiálu je vyrobené. Najčastejšie používané a medzi mnohými športovcami najobľúbenejšie býva práve betónové závažie. Nebojte sa, nebudete pritom cvičiť s činkami, ktoré sú ťažko udržiavané a môžu sa ľahko a rýchlo poškodiť. V súčasnosti je každé betónové závažie obalené v plastovom materiály. Vôbec tak nebudete mať pocit, že cvičíte s betónovým závažím. Práve uvedený plastový materiál je to, čo robí betónové závažie také obľúbené. Z praxe určite veľmi dobre viete, že plastový materiál vôbec nie je náročný na udržiavanie. Platí to aj v prípade betónového závažia, pretože postačí, ak ho približne raz za dva týždne umyjete pomocou handry namočenej v teplej mydlovej vode. Okrem toho betónové závažie je veľmi odolné a vôbec nie je náročné na fyzické poškodenie. Nemusíte ho preto umiestňovať na špeciálne miesto vo vašom dome. Napriek tomu platí, že pokiaľ chcete betónové závažie spoľahlivo a hlavne efektívne skladovať, mali by ste si zakúpiť špeciálny stojan na závažie. Umožní vám pohodlné skladovanie závažia v logickom usporiadaní. Vďaka svojim výnimočným vlastnostiam a obľúbenosti vo svete fitness patrí betónové závažie k najčastejším prvkom, vyskytujúcim sa vo fitness zariadenia. Môžete si byť preto viac než istý, že pokiaľ sa opýtate v danom fitness centre na to, aké závažie majú, s veľkou pravdepodobnosťou vám odpovedia, že vlastnia betónové závažie.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár

posiľnovacie stroje a lavice
Copyright 2018 - 2022 © posiľnovacie stroje a lavice
Tvorba internetových obchodov - Atomer.sk